Jak udržovat zahradní náčiní v dobrém stavu
Jaro už klepe na dveře, a to znamená i brzké zahájení prací na zahradách a zahrádkách. Jejich majitelé se již nepochybně těší na okamžik, kdy opět vyndají z kůlen a přístřešků své nářadí. V tu chvíli se ale ukáže, zda se o něj v předcházejících obdobích dobře starali. Pokud ne, je dost dobře možné, že bude nutné staré nářadí vyměnit za nové, mnohdy zbytečně. Jak se ale o zahradní náčiní starat správně?
Kde a jak nářadí skladovat?
Zahradní náčiní je vždy vhodné skladovat na místech, kde je sucho. Vlhko zbytečně usnadňuje vznik koroze, která se zachytává na částech, které jsou z kovu. Dochází potom ke vzniku rzi, která poničí především ostré části zahradního náčiní. Rez přilne k povrchu a dojde tak často úplnému zničení funkčnosti náčiní. Ostré hrany se díky nánosu rzi otupí a povrch zůstane zašlý a zrezlý. Takto zničené nářadí není už pak prakticky k ničemu.
Zahradní pomocníky, jako jsou například lopata s dřevěnou násadkou nebo rýč, oddělte jednotlivě od sebe tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Vždy je také po konci práce mechanicky očistěte suchým hadrem. Zbavte kovové části nánosu písku, nebo hlíny, která se během prací na zahradě přilepila na povrch.
Foto: Pixabay
Aktivní ochrana zahradního náčiní
Aby se ostré hrany zahradního náčiní netupily, zajistěte je tak, že je zasadíte do písku s olejem. Písek spolu s olejem budou totiž chránit vaše kovové části před korozí a otupěním. Ideálně ještě náčiní před uskladněním v písku s olejem nabruste brouskem po každé straně.
Sledujte také stav dřevěných násadek. Pokud po práci na zahradě nemají celistvý povrch, zabruste vzniklé nerovnosti nebo třísky. Jednotlivé kusy náčiní nakonec překryjte igelitovým pytlem, který bude chránit dřevěné části před ostrými zuby hlodavců.
Zdroj informací: https://prima-receptar.cz/6-jednoduchych-tipu-jak-udrzovat-zahradni-naradi/
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.