Jak udržet orchideje v plné síle a kvetoucí kráse? Světlo, teplo, čerstvý vzduch

orchidej

Orchideje mají nezaměnitelné kouzlo. Zkrášlí každý exteriér. Péče o exotické orchideje se mírně liší v porovnání s ostatními pokojovými rostlinami. Jaké základní předpoklady je třeba splnit, aby vám orchidej krásně kvetla?

Péče o orchideje není nějak složitá, ale přeci jen je trochu odlišná v porovnání s ostatními pokojovkami. Které zásady je třeba dodržet, abyste se mohli těšit z krásy vaší exotické orchideje?

Jak je to s přesazením

U orchidejí neplatí, že je musíte ihned přesadit do výživného substrátu. Mnohé z nich jsou epifyty, které se potřebují jen svými kořeny někde ukotvit. Však ani v místě svého původu nerostou v zemině, ale spíše v úžlabí větví vzrostlých stromů deštného pralesa. Pakliže vám vadí vzhled průsvitného květináče, pořiďte si na něj krytku neboli obal na květináč. Je třeba se však vždy ujistit, že se na dně neshromažďuje voda.

Přemíra vody je pro orchidej smrtelná. Rostlině vadí vlhko od kořenů. Pakliže jí chcete nějak přilepšit, tak se postarejte o vyšší vzdušnou vlhkost. Orchideje můžete rosit rozprašovačem či pořídit misku s vodou a oblázky, které pomáhají v místě zvýšit vzdušnou vlhkost.

Kombinace světla a tepla

Orchideji bude prospívat umístění na vnitřním parapetu, kam se nedostanou přímé sluneční paprsky. Rostlinu můžete umístit samozřejmě i kdekoli v bytě. Jde o to, že umístění na okno je praktické, ale mnohdy i problematické při větrání. Hrozí riziko průvanu, ale větším problémem jsou spíše teplotní výkyvy. V létě umístění na parapetu a větrání až tak nevadí. Rostlině vyhovují teploty v rozmezí 15 až 29 °C, přes noc minimálně 10 °C. Pokles teplot v noci řadu rostlin stimuluje k nasazení na květ.

Mějte však na paměti, že orchideje potřebují čerstvý vzduch, tudíž je třeba pravidelně větrat. Jen si dejte pozor na průvan, a především na teplotní výkyvy. Větrání má pozitivní vliv, neboť ochrání před vznikem houbovitých onemocnění.

pokojovka

Foto: Pixabay

Ideální hnojivo pro orchideje

Můžete si připravit domácí hnojivo. Rovněž tak můžete pořídit různé tyčinky či zvolit tekuté hnojivo. Tyčinky lze jednoduše zapíchnout do hlíny v květináči. Tekuté hnojivo je třeba aplikovat na listy, případně s poléváním. Hnojení je vhodné provádět jednou měsíčně v průběhu aktivního růstu.

Zdroj: veselebydleni.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay