Jak udržet optimální teplotu v ložnici? Tipy a triky pro pohodlný spánek bez nadměrného pocení

Spaní

Kvalitní spánek je důležitý pro celkové zdraví. Když je v ložnici příliš teplo, může to způsobit problémy s usínáním i samotným spánkem. Jak na udržení optimální teploty v místnosti a co pomůže, abyste se lépe vyspali?

Kvalitní spánek má pozitivní vliv na naši psychickou i fyzickou stránku. Když v ložnici panují vysoké teploty, může to vést k problému se spánkem, nadměrným pocením, nepohodlím a častým probouzením. Výsledkem je pak větší únava, podrážděnost a nižší produktivita během dne. Jak si dopřát kvalitní spánek a udržet optimální teplotu v ložnici?

Optimální teplotu pomůže udržet správné větrání

K udržení nejvhodnější teploty v ložnici pro kvalitní a komfortní spánek je nezbytné vědět, kdy a jak správně větrat a kdy mít zataženo. V horkých dnech je třeba mít okna během dne zavřená. Za slunečného letního dne mějte zataženo pomocí žaluzií či závěsů. Větrat je vhodné brzy ráno a zcela nejlepší je větrat přes noc. Pakliže máte klimatizaci, tak ji nastavte na teplotu 18 až 20 °C. V zimě se doporučuje větrat častěji a krátce. Vyvětraný vzduch má značný vliv na kvalitu spaní.

Příjemně chladivé povlečení

Pokud je vám v noci horko, používejte povlečení z bavlny, krepu nebo lnu. Jedná se o materiály, které účinně odvádějí vlhkost a současně umožňují cirkulaci vzduchu, což pomáhá k udržení těla v chladu. Rovněž můžete zkusit dát povlak na polštář do lednice. Jedna z možností, která pomůže s lepším usínáním. Pokud se vám vejde i povlak na peřinu, tak i ten můžete dát do igelitu a vložit do lednice či mrazáku. Přinese vám to příjemně chladivý pocit při usínání.

Ochlazení těla či určitých částí vodou

Pro lepší spánek je dobrá rychlá vlažná sprcha před spaním. Může snížit tělesnou teplotu a také připravit vás pro lepší usínání a kvalitnější spaní. Jen si dejte pozor, aby voda nebyla naopak příliš studená, neboť to by mohlo mít opačný účinek. Pokud nejste zastánci vlažné sprchy, pomůže i studený hadřík, který si dáte na kolena, zápěstí či krk. Dobré je také spaní s odkrytými nohami, přes které se tělo náležitě ochladí.

Foto: Pixabay

Spánek ovlivňuje strava

Na kvalitu spánku má podstatný vliv i strava. Rozhodně byste se měli vyvarovat těžkým a tučným pokrmům před spaním, neboť zvyšují tělesnou teplotu a mají negativní efekt na usínání. Naopak vsaďte na lehká jídla plná zeleniny. Některé potraviny mají k tomu ještě i ochlazující účinek, jako například okurka, meloun, jogurt. Nezapomeňte na dostatek tekutin v podobě čisté vody.

Zdroj: prozeny.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixels