Jak uchránit svůj byt před bakteriemi
Jak praví okřídlené rčení: čistota půl zdraví. A platí to nejen pro části našeho těla, ale i pro naše domovy. I v našich bytech na nás mohou číhat bakterie coby původci různých nemocí a zdravotních problémů. Na jaká místa se vyplatí dávat pozor a jejich úklidu věnovat speciální pozornost?
Pozor na ruce
Při každém návratu zvenku domů je důležitá hygiena rukou, jejichž prostřednictvím si můžete viry a bakterie přinést s sebou. Rozhodující je pečlivé mytí rukou, které z velké části rozhoduje o tom, jak budete mít domácnost čistou. Venku se totiž setkáváme s řadou předmětů, které jsou kontaminovány viry, bakteriemi nebo jinými nečistotami. Zvláště ve společných prostorách kterým, jsou například vozidla městské hromadná doprava, bakterií spousta. Pokud nebudeme dodržovat hygienu vlastního těla, tím nejnebezpečnějším místem v bytě můžeme být mi sami.
V domácnosti tedy nesmí chybět mycí prostředky na ruce, popřípadě dezinfekce, která je naštěstí v dnešní koronavirové době v domácnostech běžnou výbavou.
Foto: Pixabay
Koupelna a kuchyně
V koupelně, ve které si ruce myjeme, je důležité chránit zubní kartáčky, které při mytí rukou vystaveny riziku přenosu bakterií. To samé platí pro splachování WC. I při něm se totiž vytváří aerosol, který se snadno dostane do prostoru vzdáleného až dva metry od vlastního WC. Proto je důležité kartáčky chránit ochranným krytem z plastu a při splachování sklápět kryt WC. Také ručníky v naší koupelně bychom měli často a pravidelně měnit, vlhké ručníky jsou pro tvorbu bakterií také velmi vhodným prostředím.
V kuchyni zase nezapomeňte měnit často houbičky a hadry na nádobí, právě v nich se totiž bakterie také rády množí a vydrží v nich přežívat opravdu dlouho. Při práci na kuchyňské lince se vyhněte kontaminaci nádobí syrovým masem. Prkénko používané při přípravě masa je nutné vždy důkladně opláchnou horkou vodou. Předcházíte tak k zmnožení bakterií, které se mohou množit, pokud zanecháme zbytky masa v rýhách prkénka.
Kliky, klávesnice, telefony…
Nejvíce bakterií v našich domácnostech se však nachází na klikách od dveří, v klávesnici, na vypínačích apod. Podobně jsou na tom předměty, které používáme mimo domov. Příkladem jsou mobilní telefony, mohou to ale být i kabelky, které s vámi cestují v MHD. I tato místa a předměty je tak třeba často a důkladně čistit, abychom snížili riziko toho, že se nám doma bakterie pomnoží až příliš.
Zdroj informací: https://www.living.cz/techto-mistech-u-vas-doma-se-hemzi-bakteriemi/
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.