Jak správně založit skalku
Pokud právě spekulujete nad rozhodnutím, zda si pořídit na váš nevyužitý roh v zahradě skalku, jste na správném místě. Není to ani moc náročné, postačí vám k tomu malý kousek mírného svahu. Skalku pak můžete využít k více účelům. Pěstovat na ní nemusíte jen okrasné květiny, přijít vhod vám mohou i užitečné byliny nebo trvanlivá zelenina.
Založit skalku zvládne i úplný začátečník
Na velikosti skalky nezáleží, může být rozměrově i velmi malá. Využít k tomu můžete třeba zapomenutý roh na vaší zahradě. Skalku umístěte na vhodné místo do mírného svahu, nejlépe do polostínu a kousek dál od vašich stromů. Skalka v blízkosti stromů příliš praktická není, napadané listí během podzimu jí zpravidla zasype celou. Vlhké listí pak způsobí často i přemokření zeminy. Půda v blízkosti skalky přitom musí zůstat více vzdušná. Nejvhodnější bude ta, která propustí vodu. Pokud je půda příliš těžká, provzdušněte ji nejlépe pískem nebo sutí. Květinám se tak bude lépe dýchat.
Jakmile drží půda po stisknutí v dlani u sebe, je něco špatně. Půda se musí mezi prsty sypat nebo volně drolit. Jedině tak můžete mít jistotu, že se vašim rostlinkám na skalce bude dobře dařit. Umístění a volba půdy hraje při pořizování skalky nejdůležitější roli.
Obohaťte půdu kompostem, zvolte dobré počasí
Má-li se dařit rostlinám na skalce po celý rok, je důležité zásobit půdu také dostatkem živin. Před vysazením rostlin půdu zprvu dobře zakompostujte. Zbavte zeminu přebytečného plevele a dobře půdu zavodněte. Vlhkost vždy rovnoměrně rozložte. Skalku osazujte nejlépe za pěkného počasí, nebudete se muset trápit s bahnem.
Foto: Pixabay
Některé druhy rostlin se nesnesou
Vždy si předem zjistěte, které druhy rostlin vedle sebe osázet. Pokud jedna druhé bere živiny, těžko lze udržet skalku v dobrém stavu. Rostliny sázejte vždy dále od sebe a mulči se raději vyhněte. Je třeba počítat s místem, rostliny se zpravidla rychle rozrostou. Půdu pro udržení vlhkosti zasypte nejlépe štěrkem. Plazivé druhy rostlin umístěte vždy nahoře.
Pokud dopadá na skalku více slunce, volte raději nízké kosatce, pupalky, rozrazil, rozchodník, nebo třeba rožec či tařici. Na vlhčí místa pak zvolte raději prvosenky, zběhovce, nebo třeba pryskyřník. Na místa, kam slunce přijde jen ojediněle, sázejte nejlépe kandíky, trávničky, dymnivky, dřípatky apod. Na suchém místě se budou vyjímat nejlépe zakrslé karafiáty. Rostliny rostou poměrně rychle, nemusíte se proto větších rozestupů bát. Než se nadějete, bude dost možná vaše skalka plná krásných květin.
Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/zahrada/jak-zalozit-skalku-rady-zasady/
https://www.ireceptar.cz/zahrada/zakladame-skalku.html
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.