Jak správně vyčistit dřevěné prkénko
Prkénko na krájení nemůže chybět v žádné kuchyni. Současně ale patří prkénko k těm kusům nádobí a kuchyňského vybavení, které se obzvláště špatně myje. Hodí se proto znalost několika triků, které nám mytí usnadní.
Kuchyňské prkénko
Kuchyňské prkénko je nezbytný pomocník v kuchyních mnoha hospodyněk. Používají jej když vaří nebo připravují zeleninový salát a řadu dalších pokrmů. Na dnešním trhu se setkáváme s nejrůznějšími variantami kuchyňských prkének, na kterých lze pokrmy připravovat.
Nejčastěji využívaným materiálem je prkénko ze dřeva. na kterém lze připravovat hlavně maso. Nevýhodou všech dřevěných prkének je však fakt, že při krájení syrového masa, se velmi často dostávají do drážek dřeva jeho kousky, Ty tam navíc zůstávají i po běžném ošetření a klasickém mytí prkénka pomocí horké vody a drsné houbičky.
Foto: Pixabay
Zápach a bakterie
Syrové maso, které zůstane v prkénku, po čase silně zapáchá a znehodnotí kvalitu prkénka, případně přímo znemožní jeho další využití. Prkénko je proto potřeba ošetřovat nejen vodou a běžným mycím prostředkem na nádobí, ale současně je důležité ho i dezinfikovat. To je možné dělat pomocí octa, který zbaví povrch prkénka všech bakterií.
Zápach z prkénka je možné odstranit také pomocí citronové šťávy a soli, která zbaví prkénko i častých nevzhledných map, které zůstávají po krájení masa. Pokud nemáte po ruce citron, nebojte se sáhnou o kousek vedle pro jedlou sodu, kterou postačí ve stejném poměru smíchat se solí. Výsledná směs velmi účinně a efektivně odstraní zbytky nečistot z vašeho prkénka. Ostatní prkénka z plastu a skla lze ošetřit běžným způsobem, anebo také využít některou z výše uvedených možností.
Zdroj informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-vycistit-prkenko-na-krajeni-30001228.html
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.