Jak správně uskladnit pneumatiky, aby vydržely co nejdéle

Pomalu ale jistě se blíží čas přezouvání pneumatik ze zimních na letní. Někdo navštíví servis, jiný se na výměnu obutí vozu vrhne sám. Pro všechny se ale nabízí jedna a ta samá otázka. Jak uskladnit pneumatiky, aby vydržely do další zimy? A co s gumami, které už dosloužily?

Letní pneu nasaďte, až přejdou mrazy

Oficiálně, tedy podle zákona, se můžete zimního obutí vašeho vozu „zbavit“ 1. dubna. Všichni ale známe nevyzpytatelné aprílové počasí, které kolikrát překvapí sněhem a mrazy, takže se před přezutím raději ještě podívejte na předpověď počasí. Zákon nezákon, na sníh a led letní pneu z bezpečnostních důvodů nepatří, protože zimní pneumatiky disponují do teploty 7 °C daleko lepšími vlastnostmi. Dokud se tedy teplota neustálí nad 7 stupni, nepřezouvejte.

Kam s volnými pneumatikami?

Pneumatikám svědčí čisté, tmavé místo se stabilní a ideálně chladnější teplotou, pohybující se mezi 10–15°C. Nemělo by na ně dopadat příliš slunečního záření, jelikož UV záření škodí směsi, ze které se pneumatiky vyrábí. Dochází potom k nežádoucím chemickým procesům v podobě například vyprchávání pojiv. Z toho vyplývá, že ideálním místem pro obutí vašeho auta je garáž nebo sklep.

V případě, že nedisponujete volnými prostory, využijte nabídku některých pneuservisů, které nabízejí úschovu za poplatek.

Jak správně uskladnit pneu bez ráfků

Potřebujete-li uskladnit samostatné pneumatiky, tedy bez disků, nabízí se jako nejvhodnější řešení skladování nastojato. Pneumatiky se v této pozici dotýkají země jen malou částí svého běhounu. Přesto se doporučuje kola jednou za měsíc pootočit, aby se zatěžovala jiná část běhounu.

Ještě lepší řešení nabízí regál na pneumatiky, ve kterém se pneumatika dotýká železné konstrukce na dvou místech, takže nedochází k velkému zatížení. Regály navíc umožňují jednoduchou montáž bez šroubování a lze je operativně přemisťovat bez kotvení v zemi.

Jak skladovat kompletní kola

Na rozdíl od samostatných pneumatik se kompletní kola nestaví vedle sebe, ale pokládají se naležato na sebe.

Mezi nejšetrnější způsoby ovšem patří zavěšení kol za ráfky na vodorovnou tyč, aby se na ně nevyvíjel zbytečný tlak.

Stejně jako u pneumatik i u kol platí, že by se jednou za čas měla pootočit nebo přeskládat, aby nedošlo k deformaci pláště nebo vytvoření plošek na pneumatikách.

Co je potřeba před uskladněním

Než staré gumy uložíte k letnímu nebo zimnímu spánku, měli byste je prvně očistit. Omýt bláto, odstranit kamínky a jiné nečistoty z dezénu a zkontrolovat stav běhounů.

Někteří odborníci dokonce doporučují uložit pneumatiky do vakuových pytlů. Znemožnění přístupu vzduchu totiž zpomalí přirozený proces stárnutí materiálu, vznik plísní a usazování prachu a nečistot.

Kam odevzdat staré pneumatiky

Pokud po přezutí zjistíte, že jsou staré pneumatiky už na odpis, měli byste s nimi naložit co nejšetrnějším způsobem a odevzdat je na patřičná místa.

  • Místa zpětného odběru zřízená od výrobců

Jedná se o autoservisy, pneuservisy nebo jiná prodejní místa, kde od vás pneumatiky bezplatně převezmou. Též po vás nikdo nemůže vyžadovat koupi nové gumy či jinou službu.

S vyhledáním nejbližšího odběrného místa vám poradí například web Ministerstva životního prostředí.

  • Osoby oprávněné k převzetí pneumatiky podle zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech, viz § 96 zákona o výrobcích s ukončenou životností, kam mohou patřit sběrné dvory, svozové společnosti nebo ostatní zpracovatelé pneumatik. Zde si však vždy nejprve ověřte, zda se předání pneu nehradí.

Náhledové foto: euro.regaly.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.