Jak správně uchovávat nespotřebovaný chleba v mrazáku

Chleba je dar, říkávaly kdysi naše prababičky, a tak je k němu potřeba přistupovat i dnes. O tom, že chleba je nejlépe sníst čerstvý, není pochyb, ale mnohdy velký bochník nesní ani celá rodina. Chleba, který nám zbyde, můžeme třeba zamrazit, a uchovat jej tak na další dny. Jak to ale udělat správně tak, aby byl chléb pořád k jídlu a nikterak jsme jej nepoškodili?

Celý bochník do mrazáku nepatří

Uložit bochník do mrazu vcelku se rozhodně nevyplácí. Chléb v celku v sobě uchovává nezanedbatelné množství vlhkosti, a právě ta často způsobuje během procesu mražení vznik plísní. Chleba tak ztrácí nejenom svoji chuť, ale i další charakteristiky, např. začne se často drolit.

Chleba je tedy potřeba zprvu nakrájet na tenké, stejnoměrné plátky. Jedná se o základní předpoklad toho, aby byl chléb po rozmrazení opět k užitku. Jednotlivé plátky chleba můžete vyskládat na tácek, překrýt alobalem, a uložit je tak na chvíli na mrazák, aby ztuhly. Další možností je použít mikrotenové sáčky, případně speciální sáčky určené na uchovávání potravin v mrazáku.

chleba

Foto: Pixabay

Jak dále?

Ještě před vložením chleba do mrazáku potřeba nechat jej vychladnout, pokud je ještě teplý. Až teprve poté se dají dát plátky chleba v igelitových sáčcích na mrazák. V opačném případě by hrozilo poškození a ztráta chuti i struktury. Díky jednotlivě odděleným plátkům potom můžete spotřebovat jen množství, které skutečně potřebujete.

Počítat musíte i s tím, že je třeba zvolit správný proces při rozmrazení. Chleba by se měl rozmrazovat vždy pozvolna, na vzduchu při pokojové teplotě, aby neztratil svoji původní chuť.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-mrazit-chleb-20221008.html

https://www.aazdravi.cz/jak-spravne-rozmrazit-chleb-chybny-postup-ho-muze-znicit/

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.