Jak správně třídit odpad
Češi se mezi evropskými zeměmi řadí na pomyslný vrchol, co se třídění odpadů týče. Nicméně ani takoví “přeborníci” si někdy nemusí být jistí, kam který odpad patří. V dnešní době se už nesetkáme jen se základním tříděním plastů, papíru a skla, ale s mnoha dalšími kontejnery určenými pro různé materiály. Pojďme se tedy podívat, kam co patří, a proč je vlastně tak důležité, abychom se v třídění odpadu neustále zlepšovali.
Rozeznejte kontejnery podle barvy
Pokud se rozhodnete začít s tříděním odpadu, jistě si povšimnete barevného rozlišení jednotlivých kontejnerů, které jsou naprosto odlišné od šedo-černých popelnic, postávajících v blízkosti vašeho domu. Klasické popelnice na směsný odpad jsou většinou od kontejnerů na tříděné smetí odděleny i z toho důvodu, že jsou z místa odváženy jiným popelářským vozem.
V případě, že žijete ve městě, nejspíš od vidění znáte žluté, zelené a modré popelnice. Občas se můžete setkat i s neobvyklými bílými, oranžovými a hnědými. Níže si je představíme samostatně. Než se do toho ale pustíme, dovolte nám jednoduchou, avšak zásadní radu. Třiďte odpad vždy do správných, a pro ten který materiál určených, kontejnerů, jinak by vaše námaha neměla patřičný smysl.
Kam co patří?
Noviny, časopisy a další papír
Pro třídění módních časopisů, školních sešitů, krabic od bot, reklamních katalogů, nevyužitých balících papírů a knih bez vazby využijte modrý kontejner. Tříděný papír v jakékoliv formě by měl být vždy čistý. Mastný či jinak znečištěný papír vhazujte do popelnice na komunální odpad. Do modrého kontejneru byste rovněž neměli vyhazovat vlhčené ubrousky, použitý toaletní papír a schránky od vajec.
Plastové obaly od potravin a další plasty
Plastový odpad třiďte do žlutě zbarveného kontejneru. Jednat se může o obaly od potravin, potravinářskou fólii, plastové sáčky od svačiny, igelitové nákupní tašky, vymyté PET lahve od nápojů i o obaly od CD disků. Je potřeba, aby byly veškeré obaly vždy řádně vymyté. Zbytky potravin, mastnoty či kosmetických přípravků zde nemají své místo.
Foto: Pixabay
Skleněné odpady a lahve
Zde máte na výběr hned ze dvou typů kontejnerů. Zelené kontejnery jsou určeny pro barevné sklo, bílé pak pro sklo čiré. Mezi barevné sklo se řadí veškeré láhve od nápojů, nádoby od léků či vázy. Bílý kontejner využijete pro sklenice od kompotů a marmelád, pro zavařovací nádoby, pro karafy a tabulkové okenní sklo.
Popelnice na bioodpady
Nesetkáte se s ní sice tak často jako s výše zmíněnými, ale nacházet by se s jistotou měla v každém větším městě. Popelnici na bioodpad poznáte podle jejího hnědého zabarvení. Patří do ní veškeré zbytky zeleniny, ovoce, pečiva i vařených jídel. Vytřídit zde můžete i květiny, nevyužitou zeminu a posekanou trávu. Máte-li zahradu nebo balkon, můžete si na biologický odpad pořídit plastové kompostéry, jejichž výhodou je využití bioodpadů při pěstování rostlin.
Foto: Pixabay
Oleje a tuky
Ke třídění těchto surovin slouží tmavě zelené popelnice opatřené štítkem „Oleje a tuky použité z kuchyní“. Zbytky olejů a ostatních tuků vkládejte vždy v uzavíratelných PET lahvích, nikdy je samostatně nevylévejte.
Elektroodpad
Do červených (případně černých s červeným víkem) kontejnerů na elektroodpady patří veškeré materiály použité v elektronice, a také samotná elektronická zařízení. Obvykle je možné vhazovat také použité baterie a zářivky. Poslední dvě zmíněné však častěji recyklujeme prostřednictvím sběrným míst, které najdeme například v některých supermarketech, obchodech s elektrem, ale také například ve školských zařízeních a podobně.
Kovy
Vše, co tvoří prakticky jakýkoliv druh kovu, patří do šedé či plechové (stříbrné) popelnice. Vhazujeme sem například plechovky, víčka od zavařovacích sklenic, alobal, šrouby a hřebíky a podobně. Platí pravidlo, že by vhazovaný odpad měl projít otvorem – popelnice není určena na velké kusy kovů, které patří do sběrného dvora.
I použitý textil má svou nádobu
Do nádob na textil vhazujeme čisté oblečení, hračky nebo bytový textil. Patří sem pouze nepoškozené, a ještě víceméně použitelné věci, nikoliv děravé a špinavé kusy textilu, které sloužily jako hadr. Důvod je prostý – vše, co do takového kontejneru vhodíte ještě využijí second handy, které posílají část výtěžku na charitativní účely. Další možností je využití přímo charitou nebo armádou spásy.
Komunální odpad
A nakonec to, čím jsme všichni začali. Ještě než jsme na každém rohu mohli separovat odpady do barevných popelnic, byly pouze kontejnery na směsný odpad, do kterých se vyhazovalo téměř vše, co běžná domácnost vyprodukovala. Dnes však do černých popelnic patří jen to, co nelze hodit do žádné z výše uvedených.
Zdroje info: zemitý.cz, jaktridit.cz
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.