Jak správně sklízet rybíz
Trhání plodů rybízových keřů patří pro mnoho lidí k nejoblíbenějším sklizním celého léta. Během sběru bobulí je však potřeba správný přístup, neboť rybízové keře vyžadují nejen správné jarní prořezání a další péči, ale také správnou sklizeň očekávané úrody.
Proč chtít sklízet rybíz?
Bobule rybízu dozrávají zhruba kolem poloviny června. Je však na vás, kdy svoji sklizeň provedete. Pokud bobule sklidíte těsně před jejich dozráním, budou obsahovat nejvíce pektinu, který je lidskému tělu v mnohém prospěšný. Je však jen jednou z užitečných složek plodů rybízu (a příliš nezáleží na tom, zda se jedná o rybíz černý nebo červený).
Rybízové kuličky jsou vynikajícím zdrojem vitamínů. Obsahují totiž vitamín C, ale jsou také bohaté na vitamíny skupin B a A. V rybízu nalezneme také vápník a železo. Za zmínku stojí navíc i fakt, že je rybíz zdrojem rutinu, který má blahodárný vliv na průtok cévami. Nejvíce prospěšných látek obsahuje rybíz samozřejmě v syrovém stavu.
Foto: Pixabay
Jak dobře sklízet
Při sklizni rybízu vždy dbejte na to, abyste očesali celé trsy. Kuličky rybízu by měly zůstat na pohromadě na stopkách. Skladovat je tak můžete ve větším množství v chladu. V lednici by v takovém případě měly vydržet po dobu kolem dvou týdnů.
Ani kuličky, které z rybízu opadají, ale nevyhazujte. Posbírejte je jednu podruhé na misku a spolu s ní je potom vložte na mrazák. Mražený totiž vydrží i takto sklizený rybíz i několik měsíců. Z tohoto rybízu si tak můžete připravovat třeba výborný ovocný koláč, a to kdykoliv během roku.
Zdroj informací: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-sklizet-rybiz-30000719.html
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.