Jak správně skladovat přízi na pletení?

vlna

I když se mnohým pletení na jehlicích zdá příliš zastaralé, v posledních letech jde opět do módy. Pletení i háčkování, ve kterém byly zručné hlavně naše babičky, vyžaduje nejen manuální zručnost, ale také znalost postupů a detailů: třeba podmínek pro skladování příze. Skladování příze (ať již jde o přírodní vlnu, moher, kašmír, hedvábí anebo syntetické materiály jako akryl nebo nylon) vyžaduje vždy správný přístup. Pokud tuto zdánlivou banalitu podceníte, může materiál ztratit kvalitu.

Na klubko nespěchejte

Výběr materiálu závisí nejen na tom, jak a co z něj chceme vyrobit, ale také na tom, jak citlivou máme pokožku. První pravidlo skladování ale vždy spočívá v tom, že dokud nezačneme s pletením nebo jiným zpracováním, je třeba nechat materiál v originálním klubku. Teprve ve chvíli zpracování se můžeme pustit do rozmotávání nebo přemotávání. V opačném případě bychom přízi zbytečně napínali a tím jí sebrali pružnost a nadýchanost.

vlna

Foto: Pixabay

Ideální skladovací podmínky

Vlastní dlouhodobé skladování by mělo probíhat v temném místě bez přístupu slunečních paprsků, díky kterým by mohly barvy zblednout. Stejně tak by k přízi neměla proniknout žádná vlhkost. Ideální je pokud může v prostoru uložení příze cirkulovat vzduch. Na druhou stranu není od věci volit skladování v uzavíratelném boxu, který vlnu, nebo jinou přízi ochrání před moly. Ty lze odehnat také tím, že do skříně, kde máte přízi uloženou položíte levanduli. I ta dokáže moly odpudit.

Příze může také dojít újmy při působení vysokých teplot. Skříň, ve které je uložená by proto neměla být příliš blízko kamen, neboť i touto cestou by mohla ztratit některé své vlastnosti.

Zdroje informací: https://www.living.cz/bozskou-mekkost-satku-sal-zaruci-spravne-skladovani-prize/

https://www.atikatelier.com/nejcastejsi-dotazy/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.