Jak správně skladovat pálenku? Jde o chuť i o zdraví

pálenka

Člověk nemusí být zrovna ze severní Moravy, aby dovedl ocenit dobrou ovocnou pálenku. Pokud i vy vyrážíte do palíren udělat si zásoby, asi jste se setkali s tím, že vám byl výsledný produkt stočen do plastového kanystru, nebo do pet lahve. Ihned po převozu byste však měli pálenku přelít jinam. Proč je to tak důležité?

Plast není pro pálenku vhodný

Plast je obecně velmi dobrým obalovým materiálem. To je stará známá věc jejíž platnost rozhodně nechceme zpochybnit. Speciálně pro pálenku ale plast příliš vhodný není. Jak je to možné, když například pivo v pet lahvích vídáme v obchodech zcela běžně.

pálenka

Foto: Pixabay

První věc, kterou je třeba s pálenkou doma udělat, je nechat ji takzvaně větrat. Jedná se o proces, při kterém je pálenka ponechána alespoň jeden týden s otevřenou zátkou. V tuto chvíli by již ale pálenka neměla být v plastovém kanystru nebo v pet lahvi. Důvody jsou dva.

Alkohol a plast se nemají rádi

Alkohol totiž dokáže plast do jisté míry rozpouštět, což má za následek dvě věci. Do pálenky se louhují látky, které jsou zdraví potenciálně nebezpečné a současně se do pálenky dostávají látky, které ovlivňují její chuť.

Zatímco v pivu je obsah alkoholu relativně malý a nejde tedy o problém, u pálenek s vysokým obsahem alkoholu to už ale problém je. Efektivitě rozpouštění napomáhá i přístup vzduchu během procesu větrání. Jinými slovy, pálenku doma co nejrychleji přelijte do skla. Díky tomu si jí nezkazíte ani neriskujete konzumaci některých škodlivých látek.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/hobby/jak-skladovat-palenku/¨

https://ceskykutil.cz/clanek-296411-cerstve-vyrobena-palenka-si-zaslouzi-vice-pece-nez-zena

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.