Jak správně provádět zaštipování, aby bonsai prospívala?
Našli jste zalíbení v malých a bezchybně tvarovaných stromečcích? Propadli jste kouzlu bonsají a toužíte je začít pěstovat doma? Máme pro vás rozumné tipy a výhodné rady!
Bonsai
Prvotní zmínky o zmenšených stromech pěstovaných v miskách pocházejí ze starověké Číny, odkud toto řemeslo převzalo Japonsko, kde je vývoj bonsají úzce zakotven i v současnosti. Každopádně skutečná záliba ve stromečcích pěstovaných pro jejich krásu, vznikla hodně pozdě.
V souvislosti s čínskými a japonskými zvyklostmi se vývoj bonsají později dostal do západních zemí. Skutečný zájem o bonsaje v Evropě, Americe a Austrálii se objevil ve dvacátém století a v současnosti si stále získává stále více příznivců. Pěstovat v misce menší stromy, není ve skutečnosti nijak obtížné. Jen je třeba vědět, jak na to!
S výběrem bonsaje si dejte na čas
Na začátku je třeba si uvědomit, že ne každý strom je vhodný pro pěstování v misce. Mezi nejznámější a nejméně náročné druhy patří například buxus harlandii, který je známý spíše jako zimostráz. Klasický bambus je také dobrý, protože má rád světlo, ale nevadí mu ani polostín. Nelze opomenout ani známý fíkus, který si vystačí s menším množstvím denního světla a nesnáší průvan.
Známé jsou také bonsaje z cesmíny, ptačího zobu nebo olivovníku. Dokonce i tlustice prokázala svou hodnotu, když byla pěstována v misce. Slušnou bonsaj vytvarujete také z pistácie, kamenného tisu nebo australské třešně. Ať tak či onak, měli byste se průběžně informovat o podmínkách růstu, světle a zejména o zálivce pro vámi vybraný druh.
Zvolte si, zda chcete venkovní nebo vnitřní bonsai
Pokojové bonsaje lze velmi snadno zakoupit v každém zahradním centru. Vypěstování a zaštipovaní klasické pokojové bonsaje není obtížné. Popravdě řečeno, v našich podmínkách se tvarování stromku nemusí řídit klasickými čínskými pravidly. Nejvíce ji tedy uškodíte v případě, že necháte substrát vyschnout nebo ho přeléváte.
V případě, že máte možnost umístit stromek do exteriéru a nemáte zkušenosti s pěstováním bonsají, zvolte možnost, která je mnohem méně náročná a budete moci tvar koruny stromku upravit podle citu. Aby bonsaj získala starobylý vzhled, je třeba stromek neustále zaštipovat, což pomůže při zvětšování šířky kmene.
Jak na pěstování bonsaje
Strom, který chcete proměnit v bonsaj, musí mít co nejrozsáhlejší kořenový bal a co nejméně poškozených kořenů. Pořiďte si kvalitní bonsajový drát a ostré nůžky určené speciálně pro tvarování bonsají. Pokud si přinesete strom s poškozenými kořeny, odstřihněte je a proveďte stejný řez do koruny. Bonsaje umístěte na stinné místo, které by však nemělo být vystaveno průvanu. Pusťte se do drátkování – začněte od spodu.
Korunu stromu budete zaštipovat podle svých potřeb nebo podle japonské typologie. Pokojové bonsaje lze kdykoli během roku řezat, stříhat, drátovat a přesazovat. Základní řez stromu by měl být proveden v době přesazování, ale menší řez by měl být prováděn pravidelně. V místech, kde se vytvářejí větve, poupata nechejte, zbytek odstraňte. Nové výhony dále zastřihávejte, aby měly správný tvar, a stromek bude prospěšnější a zesílí.
Zdroje info: pestujeme.cz, ceskestavby.cz
Náhledové foto: Pixabay