Jak správně prát povlečení

Povlečení

Praní ložního prádla zvyšuje komfort spaní, díky krásné vůni a nadýchanosti, ale je důležité hlavně z hygienického hlediska. Praním se snižuje výskyt roztočů a bakterií v povlečení. Pojďte se podívat, jak správně prát povlečení z různých materiálů, aby bylo nejen voňavé, ale i opravdu čisté.

Povlečení by se mělo prátPovlečení by se mělo prát minimálně jednou, spíše dvakrát měsíčně. V opačném případě by totiž došlo k výraznému nárůstu mikrobů a roztočů. Přítomnost roztočů v povlečení má totiž za následek negativní vliv na lidské zdraví. Vystavili byste se tak případnému rozvoji alergií.

Co s novým povlečením?

Po nákupu nového povlečení se doporučuje povlečení před použitím vyprat alespoň 40 °C. Aby se lépe zachovala barva povlaků na peřiny a polštáře, perte ho obrácené naruby. Ideální je prát všechny části ložního kompletu společně, po čase totiž budou vypadat stejně. Vhodnější je sušit povlečení na šňůrách než v sušičce, povlečení se tak nepomačká a lépe se žehlí. Pračku rozhodně nepřeplňujte, povlečení pro praní potřebuje prostor. Vždy při praní dodržujte pokyny od výrobce, uvedené na etiketě.

Jak správně prát povlečení?

V prvé řadě záleží na materiálu, ze kterého je povlečení vyrobené, a na barvě a vzorech, které na něm jsou. Pamatujte si, že čím podobnější barvy se perou dohromady, tím méně se ztrácí jejich barevnost.

U materiálu platí, že jinak se pere bavlněné povlečení a jinak krep či satén. U různých materiálů vám pomohou všité štítky s pracími symboly, které jednoznačně určují i to, zda je možné povlečení žehlit či sušit v sušičce,a na jakou teplotu, způsob praní, jestli je možné použít chemické čištění apod.

Také platí, že čím vyšší je gramáž materiálu, tím má hustší osnovu. Povlečení je tak odolnější a více vydrží, především co se týče mechanického namáhání.

Ložnice

Foto: Pixabay

Na barevné textilie používejte prací prášky, které jsou určené na barevné prádlo, tím zaručíte živé barvy. Prací prášky určené na bílé, obsahují bělící a rozjasňující látky, což by barevnému prádlu moc neprospělo.Významnou roli při praní hraje i teplota. Nejen že praní na nižší teploty šetří energii, ale také prodlužuje životnost povlečení.

Důležité je také odstřeďování neboli ždímání povlečení. Pokud jde o povlečení ze 100% bavlny, mělo by odstřeďování probíhat při nižších otáčkách, aby nedošlo k polámání a trvalému poškození bavlněných vláken. Pokud byste odstřeďovali při vysokých otáčkách 800 a více, na tmavších odstínech a barvách povlečení vzniknou bílé „čáry“ a „šmouhy“, které jsou právě výsledkem špatného odstřeďování a následného polámání bavlněných vláken.

Po vyprání nastává proces sušení. Pokud máte doma sušičku, můžete ji využít, pokud to daný typ povlečení dovoluje. Opět platí, že čím vyšší je teplota, tím dochází k většímu opotřebení. Obecně se dá říci, že bavlněné povlečení oproti Jersey snese vyšší teploty, ale ani tak to s nimi nepřehánějte.

Při klasickém sušení povlečení nepoužívejte přes rohy polštářů a peřin kolíčky, aby se rohy nevytahaly. Ideální je, i v případě, že neplánujete žehlit, pověsit povlečení přes několik prádelních šňůr, čímž docílíte toho, že nepůjdou v ohybech vidět puky. Pokud máte v plánu povlečení po uschnutí žehlit, dělejte to v době, kdy je ještě mírně vlhké, žehlení je snazší, a žehlička zbytečně tkaninu nevysuší.

Pravidelné praní povlečeníPravidelné praní povlečení je opravdu důležité, jedině tak budete mít jistotu, že budete spát v čistém prostředí bez roztočů a bakterií. Postaráte se tak o své zdraví, a navíc se vám bude ve voňavém povlečení krásně spát.

Zdroje info: cleany.cz, dokonalydomov.cz

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.