Jak správně používat mikrovlnnou troubu

mikrovlnka

Mikrovlnná trouba má své místo ve většině domácností. Stejně tak ji často najdeme na chatách a chalupách, zkrátka všude tam, kde je občas třeba rychle ohřívat či rozmrazovat. Řada lidí jí nerada používá, neboť výsledek neodpovídá jejich představám. Použití mikrovlnné trouby lidově nazývané „mikrovlnka“ je však poměrně specifické a ačkoliv by se mohlo zdát, že na světě není moc jednodušších věcí, než je zapnutí a vypnutí mikrovlnky, často plyne neuspokojivý výsledek spíše ze špatného způsobu jejího použití. Jak tedy mikrovlnnou troubu v konkrétních situacích používat?

Rozmrazování

Mikrovlnná trouba je často používána pro rozmrazování zamražených potravin. Vzhledem k tomu, že mikrovlny pronikají do hloubky, dokáží potraviny rozmrazit velice rychle. Je však nutné si uvědomit, že ohřev probíhá neúčinněji v určitých bodech, tzv. kmitnách vlnění. Proto je třeba, aby se pokrm na podložce otáčel. Z toho také plyne, že pokud pro ohřev zvolíte přílišný výkon a krátký čas, může docházet k varu na okrajích pokrmu, zatímco jinde nikoliv. Vždy proto používejte správný poměr energie (cca 50 % maxima) a času rozmrazování. Naprostá většina přístrojů již dnes disponuje programem přímo pro rozmrazování. Používejte právě ten a nesnažte se proces urychlit zvýšením výkonu, výsledek bude naopak horší.

02_mikrovlnka

Foto: Pixabay

Ohřev potravin

Při ohřevu vždy používejte plastový kryt. Ten totiž zabraňuje vysoušení ohřívaného jídla (a kromě toho také potenciálnímu znečištění vnitřku trouby). V návodu k přístroji je vždy uvedeno, jak rychle se jaké potraviny ohřívají. Rychlost totiž není vždy stejná, např. tuky či cukry se ohřejí rychle, voda naopak pomalu apod. Pokud je na talíři více položek a každá jiného typu, Zvýšení výkonu vám nepomůže. Je třeba snížit naopak výkon snížit a prodloužit dobu ohřevu.

Pokud nejste nadšení z toho, že ohřívané párky vám vždy vyprsknou, udělejte do střívka před ohříváním nejprve dírky, to sasmé platí třeba pro jitrnice. Potraviny v uzavřených obalech byste v mikrovlnce koneckonců neměli ohřívat nikdy, hrozí, že se obal roztrhne a v lepším případě troubu znečistí, v horším zraní člověka, který bude jídlo vyndavat.

Nebezpečné může být i ohřívání tekutin, u nich totiž hrozí nebezpečí tzv. skrytého varu. Právě díky tomu, že se tekutiny bude ohřívat rovnoměrně, nebude var vytvářet typické proudění či „bublání“. Stačí ale např. jen malý pohyb nádoby a voda může doslova „vystřelit“ ven a člověka opařit.

Mikrovlnná trouba může být v domácnosti velice užitečná, je však třeba vědět o principech a úskalích jejího používání.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.