Jak správně používat a čistit dřevěné krájecí prkénko

Jedním z důležitých prvků vybavení snad v každé kuchyni je pořádné kuchyňské prkénko. Velmi oblíbené je to dřevěné. Vyniká krásným vzhledem a dobře se s ním manipuluje. Drobnou nevýhodou však zůstává náročnější údržba a čištění. Dřevěné krájecí prkénko rozhodně nepatří do myčky, ale zaslouží si vaši pozornost a poctivé ruční mytí i dezinfekci.

Hloubkové čištění dřevěného prkénka

V profesionálních kuchyních také používají klasická dřevěná prkénka. Jen je důležité dát si pozor na jejich následné správné vyčištění. K hloubkové péči o dřevěné prkénko budete potřebovat kartáč, prostředek na mytí nádobí a trochu peroxidu vodíku. Nejdříve prkénko vydrhněte kartáčem spolu s prostředkem na mytí nádobí. Používejte teplou vodu, aby došlo k efektivnímu odmaštění a zničení zárodků bakterií. Na závěr postříkejte prkénko peroxidem vodíku a nechte chvíli působit. Potom opláchněte a otřete suchým hadříkem a máte hotovo. Prkénko je nejenom čisté, ale také dezinfikované.

Nenechávejte prkénko dlouho ve vodě

Jednou z častých chyb, které se mnoho lidí dopouští při čištění dřevěného prkénka na krájení, je namáčení na delší dobu do vody. Jenže v takovém případě se struktura dřeva ničí, což snižuje životnost prkénka, které má mnohdy i horší vzhled. Dlouhé namáčení do vody škodí také dalším dřevěným pomůckám, ale jako například vařečky. Žádné dřevěné vybavení by nemělo patřit do myčky nádobí, ale je nutné ruční šetrné mytí.

Foto: Pixabay

Šetrné čištění přírodním způsobem

U dřevěného prkénka je nevýhodou, že do určité míry pachy, vůně a šťávy z krájeného jídla vstřebává. Žádá si tak nejenom omytí, ale i jemnou dezinfekci a případnou neutralizaci pachů. Se všemi těmito úkoly přitom pomůže jeden základní pomocník do domácnosti. Řeč je o octu. Pokud chcete prkénko vyčistit a ještě jemně dezinfikovat, otřete prkénko hadříkem namočeným v octu.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/how-to-care-for-a-wooden-cutting-board

Náhledové foto: Pixabay