Jak správně obnovit zahradní nábytek

zahrada

S příchodem teplých dní začíná práce na zahradách, jejíž nedílnou součástí je i péče o zahradní nábytek, na kterém řada z nás tak ráda relaxuje. Renovace ovšem vyžaduje čas, dostatek trpělivosti a také představu o tom, jak ji provést. Jak na to?

Zahradní nábytek musí být odolný

Díky častým změnám počasí by měl být zahradní nábytekzahradní nábytek co nejvíce odolný a chráněný jak před přívaly deště, tak slunečním zářením za parných letních dní. Dřevo jakožto přírodní materiál, který do vaší zahrady zapadne velice přirozeně, je vystaveno změnám počasí a je jimi ovlivněno.

Necháte-li nábytek stát venku jen pod pergolou, nasákne do sebe přes noc vlhkost, o dešti ani nemluvě. Rosa, která se vlivem teplotních změn na vašem nábytku usadí, narušuje povrch dřeva, a protože dřevo neustále pracuje, je pravděpodobné, že místy může dojít k nabobtnání a vzniku vzduchových bublin. Abyste těmto neduhům předešli je třeba dřevo ošetřit.

sníh

Foto: Pixabay

Ošetření dřeva zahradního nábytku

Vždy je z uvedených důvodů potřeba dřevo včas ošetřit. Nátěr pomocí speciálního vosku a oleje dodá vašemu dřevu nejen lesk, ale i ochranu před vsakováním velkého množství vody.

Občas se také stává, že se povrch dřeva mění a přírodní kresba se z vašeho dřeva začne ztrácet. Také pokud místy vzniknou šedé skvrny, bude nátěr dřeva nevyhnutelný. Vezměte na dřevo speciální ale běžně dostupný čistič. Ten odstraní například mechy, nánosy různých nečistot, nebo i zašedlé mapy na dřevě, které díky tomu prostředku mizí rychle.

Pomocí čističe dřevo natřete. Pokud nic takového doma nemáte, dřevo alespoň jemně obruste. Poté co vám čistič na dřevo zhruba za hodinu vyschne, dřevo nakonec opláchněte vodou a nechte ho usušit někde v polostínu.

Jakmile si povšimnete řezů nebo otvorů ve dřevě, proveďte dostatečnou ochranu před vznikem škůdců a různých hub impregnací. Pokud dopadá slunce na váš nábytek orientovaný na jihozápad hodně, proveďte nátěr alespoň třikrát.

U cizokrajného dřeva provádějte nátěr z důvodu velkého obsahu třísloviny pouze olejem. Tenkou vrstvu, tzv. lazuru můžete nanášet pouze u měkkého dřeva jako je například smrk, modřín, nebo borovice.

Pokud chcete nábytek oživit barevným odstínem, neváhejte ho namořit barevným mořidlem. Vrstvou dalšího ochranného laku ho tak lépe ochráníte před případným vlhkem, nebo škůdci.

Zdroje informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-obnovit-dreveny-zahradni-nabytek-31953.html

https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-na-obnovu-dreveneho-zahradniho-nabytku-postup-krok-za-krokem.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.