Jak správně čistit semišové boty

semiš

S přívalem prudkých (nejen podzimních) dešťů se jen těžko ubráníte vlhkým a znečištěným botám. To je problém obzvláště ve chvíli, máte-li boty ze semiše. Ty se s vlhkem a vodou příliš nesnesou. Je proto čas boty bránit, postačí vám k tomu bohatě pár ingrediencí, které máte možná doma.

Zprvu zbavte boty přebytečné vody. Jak?

Do bot vložte staré noviny, pomohou vám vysát vodu z bot poměrně rychle. Poté boty přejeďte suchým, jemným hadříkem nejlépe z flanelové látky. Pokud je hadřík stále ještě hodně mokrý, proces s novinami ještě jednou zopakujte. Jedině tak si můžete být jisti, že jste vodu z bot dobře odsáli. Rozhodně je nesušte fénem nebo na kamnech. Ušeň je vyrobena z tenkého jemného materiálu a na případné prudké změny teplot je velice náchylná. Neničte proto boty usilovným sušením, nechte je raději volně uschnout na vzduchu.

Pokud přesto chcete schnutí bot zkrátit, vezměte si na pomoc hladkou mouku, jedlou sodu, prášek do pečiva, anebo dětský zásyp. Díky těmto ingrediencím se zbavíte nejen vlhka, ale i mastných skvrn. Přípravky nechte působit na obuvi vždy několik hodin. Po té obuv vykartáčujte kartáčkem s jemnými štětinami.

Až budou boty suché, zbavte je nečistot

Prach a podobné nečistoty odstraňte nejdříve. Na pomoc si vezměte starý zubní kartáček nebo starou chlebovou kůrku. Semiš čistěte vždy po směru semišových vláken tak, abyste jí neprodřeli. Chlebová kůrka musí být vždy dobře nasušená, minimálně tři dny stará. Použijte vždy jen vnitřní část kůrky, tedy tu, která je bílá. Kůrka nebo kartáček s gumovým jemným vlasem ochrání obuv nejen před nečistotami, ale i případným poškozením struktury. Bláto z bot nechte před čištěním zprvu uschnout, oklepejte ho a teprve potom začněte boty čistit.

semiš

Foto: Pixabay

Na odolné skvrny jedině ocet, nebo líh

Bohatě postačí namočit hadřík do bílého octa či lihu. Jemnými krouživými pohyby skvrny potom postupně vyčistěte. Nezapomeňte postup při větším znečištění vícekrát opakovat. Boty nakonec ještě vykartáčujte. Jestliže i potom zůstanou na botách patrné skvrny, neváhejte postižená místa ošetřit vlhkým hadříkem. Místa krouživým pohybem opět přetírejte delší dobu. Ve chvíli, kdy přestanou být skvrny patrné, vycpěte obuv ještě jednou novinami. Aby si textura obuvi zachovala původní vzhled, je zapotřebí místa ještě důkladně překartáčovat.

Rada závěrem

Semišové boty, které si domů přinesete z obchodu, zprvu naimpregnujte. Kvalitní impregnace spolehlivě zajistí nepropustnost vody, kapky deště budou po botách jen stékat. Boty rozhodně naimpregnujte ještě před prvním užitím, nedovolte botám vsáknout vodu dovnitř. V době deště také noste raději volte jiné, nepromokavé boty. Vaše semiš by neměla vypadat jako vypelichaný kožich, je proto potřeba se o obuv starat s láskou.

Zdroje informací: https://living.iprima.cz/jak-se-starat-o-semisky-a-spravne-je-cistit-424044

https://www.jakcistit.cz/jak-vycistit-semisove-boty/

Náhledové foto: Pixabay 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.