Jak správně a bezpečně čistit kožešiny

kožešina

Kožešina je materiál, který už dnes z pochopitelných důvodů prakticky nelze sehnat. Může se ale snadno stát, že máte doma nějaký starý kus oblečení, předložku nebo jiné předměty, které na sobě kožešinu mají. Je dost pravděpodobné, že bude čas od času potřebovat vyčistit. Navíc lze stejný postup použít i u těch umělých. Jak na to?

Kožešinu vyčistíte i doma

S kožešinami nemusíte letět hned přímo do čistírny. Postačí vám pár domácích triků a k nim budete potřebovat šikovné ruce. Pokud máte oboje, máte vyhráno. V čistírně jen zbytečně ztratíte drahocenný čas, který se vám při shonu a vánočních přípravách může nakonec velmi hodit. A to samé platí i pro peníze.

kožešina

Foto: Pixabay

První kroky při čištění kožešiny

Pokud si chcete ušetřit nejen čas, ale i peníze za chemické čištění, tak se vám tedy rozhodně vyplatí vyčistit si kožešinu doma. Zašlý límec stejně jako předložku bude před dlouhou sezonou zimního počasí nutné vyčistit. Není to složité, je ale třeba dodržovat určitá pravidla.

Kožešinu zprvu pořádně vyklepejte, nejlépe na volném prostoru někde venku. Budete se možná divit, co všechno z ní opadá. Nečistoty a prach budou poté ale z velké části pryč. Pokud jste již kožešinu vyklepali, řádně ji rozčešte kartáčem a lehce ji vysajte vysavačem. Zbavíte se tak i zbytků větších nečistot.

Čím kožešinu čistit

Pomůcky na čištění vaší kožešiny jsou vyloženě nízkonákladové, na rozdíl od platby za čistírnu. Budete potřebovat jen technický benzin nebo aceton, krupici anebo hrubou mouku. Aceton a technický benzin ale použijte jen u bezbarvé kožešiny! V případě jinak barevných kožešin použijte směs jedné lžičky lihu, 3 lžiček soli a půl litru vody.

Teď už postačí smíchat tekutinu (ať už benzín či aceton nebo vodu s lihem a solí) s krupicí, nebo moukou dohromady. Pomocí navlhčeného hadříku vmasírujte směs přímo do kožešiny. Silně znečištěná místa potom vyčistěte vícekrát po sobě.

Nechte směs chvíli působit a po pár minutách ji vyklepejte ven. Na klepání si vezměte plácačku. Kožešinu nechte poté pořádně vyvětrat a uschnout. Nakonec ji vyčešte a řádně vykartáčujte.

Vraťte kožešině lesk

Pokud se vám bude zdát kožešina málo lesklá a bez jiskry, postačí ji nakonec přetřít hadrem navlhčeným v octové vodě. Kožešinu příliš nemáčejte, vlhký hadřík úplně postačí. Kožešinu nechte vždy řádně samovolně proschnout. Nesušte ji na topení ani na kamnech.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/cisteni-kozesin-20221116.html

https://www.jaktak.cz/jak-vycistit-kozesiny-doma-rady-tipy.html

https://www.spongr.cz/blog/9-rad–jak-pecovat-o-kozesinove-vyrobky/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.