Jak snížit spotřebu elektřiny při praní? Podle studie jednoduše

Praní

Drahé energie dnes plní první stránky mnohých periodik a na internetu se o nich píše takřka na hodinové bázi. Není se čemu divit. Lidé mají strach z obřích částek, které najdou na vyúčtování plynu i elektřiny. Hodně důležitou roli bude hrát při současných i budoucích cenách energií především úspora. Té lze dosáhnout různými způsoby, přičemž hlavními žrouty energie jsou hlavně spotřebiče. Třeba taková pračka. Praní je energeticky náročné. Pokud ale budeme dodržovat správná pravidla, nejspíše můžeme ušetřit poměrně solidní částky. Tvrdí to aktuální studie mezinárodní organizace Ginetex. Ta vznikla ve švýcarských laboratořích. Co zjistila a jak při praní efektivně šetřit energii?

Energeticky nejúčinnější programy jsou jasné

Hodně důležitým ukazatelem při praní je bezesporu teplota vody v pračce. Ta ovlivní spotřebu energie jednoznačně nejvíce. Víte ke kolika procentní úspoře energie dojde v případě, že se sníží teplota ze 40 °C na 30 °C? Je to neuvěřitelné, ale jde o třicetiprocentní úsporu. Pokud budete prát na 60 °C, stoupne spotřeba až o polovinu, což je poměrně hodně.

PraníFoto: Pixabay

Naplňte určitě celou pračku

V každém případě. Klidně si počkejte a postupně naplňte kompletně celou pračku. Podle studie totožný prací program ušetří v zaplněné pračce něco mezi 50 až 70 % energie oproti tomu, kdybyste pračku naplnili z poloviny. Jinak také program rychlého praní spotřebuje mnohem méně energie než ten klasický. Čím nižší bude teplota, tím vyšší bude úspora. Ideální je používat praní při vyšších teplotách pouze na značně znečištěný textil. Praná při 90 °C spotřebuje dvojnásobek elektrické energie.

Důležitá rychlost odstřeďování

Také na tu se vyplatí soustředit. Vyšší rychlost odstředění s sebou bezesporu přinese také vyšší energetickou spotřebu. Pozor ale, protože vyšší rychlost odstředění je také efektivnější a prádlo je mnohem sušší. Tím pádem se pochopitelně pak zkracuje cyklus sušení, což při použití sušičky opět spoří energii. Rychlost odstřeďování a také samotné sušení je třeba pokaždé přizpůsobit typu textilu. U některého textilu si ostatně můžeme dovolit pouze nízkou hodnotu otáček do 400 ot./min, aby se zachovala kvalita vláken textilu.

Zdroje info: https://www.sotex.cz/jak-praci-programy-ovlivnuji-spotrebu-elektriny-tiskova-zprava/

https://lifestylenews.cz/jak-na-uspory-pri-prani-a-suseni/

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.