Jak si vybrat vánoční stromeček
Vánoce si u nás asi nikdo neumí představit bez ozdobeného stromečku. Zvláště pro děti je jeho kouzlo neodolatelné a na čarovnou atmosféru rozzářeného stromečku, pod kterým leží tajemstvím vonící balíčky, vzpomíná člověk nezřídka až do konce života. To, že prosinec je nevyhnutelně spojen se sháněním a následným zdobením vánočního stromku, je zkrátka jednou ze základních konstant života každé rodiny. Jak ale takový vánoční stromeček vybírat a na co si přitom dávat největší pozor?
Jaký stromek vybrat?
V případě, že se rozhodnete pro koupi klasického řezaného vánoční ho stromku, budete vybírat mezi několika druhy smrků, borovic a jedlí. Smrk ztepilý je na pohled velmi hezký, oblíbený především kvůli svým hustým větvím. Jeho problémem je, že příliš dlouho nevydrží a brzy začne opadávat. Řešením je sáhnout po smrku stříbrném, který je o něco odolnější.
Kromě smrku jsou k mání i borovice, typicky borovice černá nebo lesní. Ty nebývají sice tak husté jako smrky, ale i ony mohou vypadat velmi elegantně. Navíc vydrží déle neopadávat. Stále populárnější volbou je jedle kavzakzská, dříve její větší popuaritě bránila vyšší cena, dnes po ní ale sahá stále více lidí.
Zdro obrázku: Pixabay.com
Na co si dát při výběru pozor?
Při výběru stromku se vyhněte stromkům baleným, vždy musíte vidět, co nakupujete. Vánoční stromek bude pěkný, pokud bude rovnoměrný, tento parametr je proto velmi důležitý. Pozor si dejte na to, aby jeho větve nebyly polámané a jehličí mělo pouze zdravou zelenou barvu.
Ideální velikost stromku neexistuje, vždy záleží na vašich konkrétních požadavcích, velikosti pokoje v němž bude umístěn apod. Co je však důležité, je to, aby vám byl stromek zabalen do ochranné sítě. V opačném případě totiž hrozí jeho poškození např. při převážení autem.
Jak se o stromek doma starat
Předtím, než přijde čas ozdobit si stromeček doma, je třeba jej skladovat v chladu a poskytnout mu vodu. Předtím, než jej postavíte do nějaké nádoby s vodou, je ale ideální seříznout jeho kmen o cca 2 cm. Ve spodní části totiž mohou být kapiláry, skrze které si strom bere vláhu a živiny, zanesené smůlou, seříznutím se uvolní.
V interiéru jej postavte na místo, kam na něj nebude svítit přímé sluneční světlo, a také tak, aby na něj přímo nesálalo teplo z topení. I uvnitř je třeba poskytnout stromečku vláhu a vodu pravidelně měnit.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.