Jak si udržet čistou podlahu, když bydlíte se čtyřnohým parťákem
Zvířata jsou skvělými společníky, ale také pověstnými bordeláři. Až to vypadá, že váš čtyřnohý parťák neustále někde dělá binec – ať už to jsou hromady srsti po celém bytě, zablácené packy, nebo převržené vázy, sklenice s vodou a hrnky s čajem. Naštěstí i s psími a kočičími spolubydlícími se dá v domě udržet pořádek. Stačí se držet pár jednoduchých tipů, které vám pomohou udržet čistou podlahu i se zvířaty.
Kartáčujte, kartáčujte, kartáčujte
Většina psů a koček líná. Neustále přítomné chlupy jsou tak pro všechny zvířecí majitele problémem číslo jedna. Hromadění chlupů můžete zmírnit pravidelným kartáčováním. Pokud můžete, kartáčujte svého mazlíčka venku, abyste zamezili poletování vyčesaných chlupů po místnosti a dál do bytu.
Očistěte svého mazlíčka po každé procházce
Psi se mohou doslova vyválet ve veškeré špíně a bahnu, na které narazí, proto na závěr každé procházky zaveďte čisticí rutinu. Před vchod položte bytelnou podložku. K ruce si vezměte staré ručníky, vlhké ubrousky a lahev s vodou a rozstřikovačem, kterým postříkáte zabahněné packy a snadno je očistíte, ještě než se jako velká voda nahrnete do čistého bytu.
Pokud doma máte prádelnu nebo druhou koupelnu, která je blízko vchodu, můžete svého parťáka očistit tu, než vám špínou z venčí zašpiní zbytek domu. Pokud jste venku zmokli, usušte svého psíka suchým ručníkem a držte ho v místnosti se snadno vyčistitelnou podlahou, dokud se zcela neusuší.
Pro úklid podlahy používejte kvalitní čisticí prostředky
Nejlepšími společníky, kteří vám pomohou udržet čisté podlahy s domácími mazlíčky, jsou elektrostatický smeták, vysavač, který si poradí i se zvířecími chlupy a vhodné čisticí prostředky. To jsou nejúčinnější nástroje, které dostanou zvířecí chlupy z vašeho domova.
Nejvíce využívaná místa uklízejte každý den. Vyhnete se tak roznášení zvířecích chlupů a dalšího nepořádku do dalších místností. Celý byt či dům pak důkladně ukliďte a vysajte alespoň jednou týdně.
Nehody likvidujte hned
Soužití se zvířaty znamená, že se čas od času nevyhnete uklízení drobných (či větších) nehod. Jednejte rychle a používejte čisticí prostředky na bázi enzymů, abyste výkaly, moč, zvratky a další tekutiny dostali z potřísněného koberce i dřevěné podlahy co nejúčinněji a nezůstala vám po nich žádná památka.
Foto: Unsplash
Vytvořte svému psu pelíšek
Kupte svému domácímu mazlíčkovi vhodný a pohodlný pelíšek, který se vám bude snadno čistit (to byste měli dělat alespoň jednou za týden). Pak svému pejskovi přidělte konkrétní místnost. Časem se z ní stane jeho “brloh”, ve kterém se bude vyskytovat většinu času. Většina chlupů a nečistot se tak bude koncentrovat právě v této místnosti, což zajistí pelíšky pro psy.
Starejte se o nádobí na vodu a jídlo pro svého mazlíčka
Vy také nepoužijete stejný talíř či hrnek vícekrát, než ho dáte umýt do myčky. To samé by mělo platit i pro vaše domácí mazlíčky. Starejte se o to, aby měli čisté misky každý den, a jednou týdně otřete okolní podlahu, stěny a podlahové lišty. V neposlední řadě se vyhněte kapkám a skvrnám od konzumovaného jídla tím, že pod misky s jídlem a vodou dáte snadno očistitelnou podložku.
Vsaďte na dlažbu
Vybíráte si podlahu do svého nového doma nebo vás čeká rekonstrukce podlahy? Při soužití se zvířaty s dlažbou určitě nešlápnete vedle. Nejvíce ji oceníte v kuchyni, na chodbě a v dalších místnostech, kam vy a vaši mazlíčci máte přístup zvenčí. Keramická dlažba neabsorbuje vlhkost, takže se dobře utírá a v místnosti si díky ní snadno udržíte pořádek.
Pokud se o dlažbu budete dobře starat, bez náznaků opotřebování vám vydrží i několik desetiletí. S čisticími prostředky se o ni navíc dokážete snadno postarat sami (narozdíl od olejování nebo lakování dřevěných parket tak hned nemusíte volat profesionálům) a nadto dlaždice si můžete položit svépomocí.
Zdroje info: Tonerpartner.cz, levelys.cz
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.