Jak si správně vybrat zdravotní polštář
Vybrat si správný polštář je jedním z klíčových faktorů pro kvalitní spánek a celkové pohodlí během noci. Podle jakých kritérií je vhodné polštář vybírat? Důležitá je poloha, ve které nejčastěji spíte, materiál, pevnost i tvar.
Poloha ve které spíte je pro výběr polštáře zásadním kritériem
Při výběru je nutné přihlédnout k vašim osobním potřebám a zvyklostem. Zde je hlavní otázkou, v jaké poloze nejčastěji spíte. Nejdůležitější funkcí polštáře je totiž udržet páteř v poloze, ve které je tělo schopné zdravě odpočívat. Polohy na břiše, na zádech a na boku vyžadují každá trochu jiný typ polštáře.
Spaní na zádech
Spaní na zádech je společně se spaním na boku považováno za nejzdravější pozici. K udržení správné polohy páteře potřebujete polštář střední výšky a střední tvrdosti, který pomůže udržet hlavu i krk ve správné linii, hlavu dostatečně podepře a současně zajistí, že se polštář přes noc neslehne. Nejvhodnější jsou proto anatomicky tvarované polštáře z paměťové pěny.
Spaní na boku
Spaní na boku je nejběžnější spánkovou polohou (takto spí přibližně 60 % dospělých). Jedná se o polohu, která se jeví jako nejvýhodnější při nespavosti, či z hlediska trávení a pálení žáhy. Je však třeba říci, že obě strany, pravá i levá, mají své výhody i nevýhody. Víte na jakém boku je lepší spát? Na blogu ortopedických matrací se dozvíte všechny detaily.
Pro pozici na boku je nejlepší polštář spíše vyšší a tvrdší, který hlavu dostatečně podepře a současně sníží tlak na ramena, která nesou velkou váhu těla – pokud máte pocit, že se vaše tělo příliš noří do matrace, je možné, že máte polštář moc nízký, nebo moc měkký.
Spaní na břiše
Spaní na břiše se všeobecně nedoporučuje. Tato poloha má totiž nejvíce zdravotních rizik. Hlava se v pozici na břiše nepřirozeně vytáčí do strany a krk i páteř trpí. Při špatně zvoleném polštáři, který je příliš vysoký nebo tvrdý, se problémy ještě umocňují. Pokud v této poloze spíte, bude pro vás nejvhodnější nízký a měkký polštář, který zajistí, že se hlava nebude příliš zvedat a nepřirozeně vytáčet.
Ideální jsou polštáře plněné peřím (případně dutými vlákny), protože jsou dobře tvarovatelné a snadno se slehnou. Vhodné jsou i polštáře, které umožňují nastavit množství výplně.
Všeobecná kritéria pro výběr správného polštáře
- K nejdůležitějším vlastnostem polštářů patří pevná a pružná opora hlavy. V tomto ohledu se řeší jak moc by měl být polštář tvrdý, či měkký. O tom rozhoduje nejvíce právě výše diskutovaná poloha ve které nejčastěji spíte
- Materiál, ze kterého je polštář vyroben, může ovlivnit jeho pohodlí a podporu. V dnešní době je nejoblíbenější paměťová pěna, protože se přizpůsobuje tvaru hlavy a krku.
- Pokud jste náchylní k alergiím, vybírejte hypoalergenní polštáře, které jsou odolné vůči prachu a roztočům.
- Existují speciální tvary polštářů, např. s prohlubněmi pro ramena a horní část hlavy, pro zmírnění tlaku. Zvažte tento druh polštářů pokud trpíte bolestmi ramen, či krční páteře. .
Tip: rychlý test polohy vaší krční páteře při spánku
Vaše uši by měly být v jedné linii s rameny a brada ve výšce hrudníku. Nejlepší způsob, jak zjistit, který polštář je pro vás ten pravý je vyzkoušet různé možnosti. Některé obchody vám umožňují polštáře testovat nebo nabízejí záruku spokojenosti.
Proč jsou zdravotní a ortopedické polštáře lepší volbou?
Zdravotní polštář pomáhá udržovat správnou polohu hlavy a krku, a tak snižuje riziko bolestí krku, ramen a zad. Předchází ztuhlostem a problémům s páteří. Ortopedický polštář udržuje nejen krk, ale celou páteř ve správné linii, což má pozitivní vliv na držení těla. Zvolit správný typ polštáře podle vašich preferencí a spánkových potřeb je proto důležité pro dosažení kvalitního odpočinku.
Špatný polštář může způsobit hned několik problémů souvisejících se spánkem, pohodlím a vaším zdravím. Mezi ty nejčastější komplikace patří:
- Bolesti krku, ramen a zad
- Nespavost a nepohodlí
- Alergické reakce a problémy s dýcháním
- Bolesti hlavy
Pokud trpíte některým z těchto problémů, možná je na čase poohlédnout se po novém polštáři. Přeci jen spánkem trávíme třetinu života a tak je dost zásadní na čem spíme a jak si během noci odpočineme.
Zdroje info: Autor, ortopedicke-matrace.cz, svetspanku.cz
Náhledové foto: Pixels
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.