Jak si snadno vyrobit domácí pohlcovač vlhkosti?

vlhkost

Vlhkost je pro každou domácnost velkým nepřítelem. Znamená totiž zvýšené riziko vzniku plísní, které poškozují zdi a současně znamenají zdravotní riziko pro alergiky a všechny citlivější osoby. Je proto žádoucí s plísní bojovat všemi prostředky. Nejdůležitější je přitom pohlcování vlhkosti. K tomuto účelu si lze zakoupit řadu komerčních prostředků, současně si lze ale stejně účinný pohlcovač připravit z toho, co máme doma.

Sůl jako pohlcovač vlhkosti

Sůl funguje jako velmi dobrý pohlcovač vlhkosti, použít lze přitom jak sůl kuchyňskou, tak sůl posypovou. Při použití v běžných interiérech postačí nasypat sůl do misky a umístit jí kdekoliv v místnosti. V tomto měřítku je vhodnější kuchyňská sůl, neboť je čistší a má menší krystaly, tj větší povrch. V případě, že potřebujete zbavit vlhkosti větší prostory, využijte sůl posypovou. Touto solí naplňte nádobu s několika otvory v jejím dně. Tuto nádobu umístěte do jiné, větší. Menší nádoba by však neměla stát na dně té větší. Sůl začne pohlcovat vlhkost, která bude postupem času vytékat z otvorů opět v podobě vody.

sůl

Foto: Pixabay

Využijte kočkolit

Materiál typicky používaný jako podestýlka pro domácí zvířata je skvělým pohlcovačem pro vlhkost. Doma jej pro tento účel použijte tak, že kočkolitem naplníte látkový sáček a pověsíte ho třeba na konzoli na záclony. Časem bude samozřejmě třeba obsah sáčku vyměnit.

Rýže a uhlí

Dalšími dvěma materiály schopnými stahovat ze vzduchu vlhkost jsou rýže a uhlí. Rýži můžete rozvěsit v látkových sáčcích, uhlí zase vložte do větší nádoby, kterou překryjte víkem s otvory. V tomto případě bude třeba uhlí měnit zhruba po měsíci.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-vyrobit-pohlcovac-vlhkosti-20230108.html

https://www.bydlimekvalitne.cz/jak-se-zbavit-vlhkosti-naucte-se-spravne-vetrat-zapojte-kockolit-nebo-sul

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.