Jak si ověřit, že vám přes dveře neutíká teplo. Pokud ano, utěsněte je
Zateplením dveří můžete ušetřit ročně i několik tisíc korun. Náklady spojené s vytápěním stoupají každým rokem strmě vzhůru a je proto třeba pomyslet i na únik tepla ze dveří. Není nic horšího než ztráta tepla v důsledku škvír, mezer či nebo zkroucení dveří. Nemusíte však nutně kupovat dveře nové, k zamezení úniku tepla vám postačí pár drobných vychytávek.
Jak zjistit, že vám skrze dveří uniká teplo
Zapalte během dne obyčejnou svíčku. Tu položte na rovnou zem dole u dveří. Posouvejte se svíčkou ve směru vchodových dveří. Jakmile svíčka nebude hořet rovně, máte právo myslet si, že zde uniká vzduch. I malá škvíra pod dveřmi může dělat paseku. Pokus můžete udělat i se zapalovačem. Pokud plamen nehoří rovně, je něco v nepořádku.
Utěsnění netěsností nemusí být nikterak složité. Většinou postačí nové těsnění zárubní v podobě pryžových nebo pěnových pásků. Při jejich lepení je třeba jen pomyslet na to, že povrchy by měly být vši suché, čisté a odmaštěné. Únikům ve spodní části zase zamezí nový práh nebo tzv. těsnící kartáčky. Pokud je problém v tom, že jsou dveře poškození, zkroucené apod., na místě bude samozřejmě jejich výměna. Teplo ale může unikat nejen přes netěsnosti, ale i přes plochu dveří.
Foto: Pixabay
Nejjednodušší cesta
Pokud máte doma dveře, které už jsou staré a moc na nich nesejde, pak vám na zateplení postačí bohatě i obyčejná bublinková folie či polystyren. Esteticky neočekávejte žádný zázrak. Jedná se spíše o první pomoc při úniku tepla. Polystyren o tloušťce 8 až 10 mm umístěte nejlépe pod dveře, které nechcete příliš často otevírat. Hodí se spíše na sklepní dveře či dveře do komory. Řešení je spíše dočasné, žádnou hitparádu tady neočekávejte. Ani s životností u polystyrenu moc dlouho nepočítejte.
V dnešní době můžete ale nechat dveře i pěkně vyspravit. Přenechte práci třeba zkušeným čalouníkům. Na dveře postačí nalepit výplň, která bude odpovídat požadovaným rozměrům. Čalounění postačí vyplnit izolační vatou či molitanem. Aby čalounění dobře drželo, je zapotřebí jej ale pevně přichytit tzv. sponkovačkou.
Izolační folie, které dobře těsní
Tepelnou folii pořídíte v řadě obchodů s domácími potřebami jen za pár korun. Tloušťka folie se pohybuje zpravidla kolem 0,4 mm. Folii lze udržovat dobře jen s pomocí vlhčeného hadříku. Slabou vrstvu folie nalepte nejlépe na vnitřní část dveří.
Dobře izoluje i domácí závěs
Tepelné ztráty můžete zmírnit i pomocí silného závěsu. Látka, která nepropustí vlhko ani vzduch bude k těmto účelům nejlepší. Závěs rozvěste nejlépe hned před dveře. Vybrat si můžete na dnešním trhu z nepřeberného množství všech nejrůznějších barev i vzorů. Rušit váš design v bytě tak závěs nebude.
Pečujte i o dveře
Dveře, pod kterými uniká teplo je třeba nejen řádně zateplit, ale i promazat. Zámek i panty musí dobře fungovat. Dveře musí být volně pohyblivé. Mechanické ošetření provádějte alespoň jednou za půl roku. Promažte důkladně zámek u dveří i samotné panty. Předejděte korozím a nepohyblivosti dveří vždy včas.
Zdroje informací: https://www.bydlemebezpecne.cz/jak-zateplit-stare-dvere/
https://www.nasdum.eu/usetrete-za-teplo-a-zbavte-se-hluku-zvenci-rekuperace-jako-reseni/
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.