Jak si namnožit narcisy a postarat se o ně tak, aby bohatě a hustě kvetly
Mezi nádherné jarní květiny, kterých na zahradě není nikdy dost patří narcisy. Mohou mít velké i malé jasně žluté, bílé až oranžové květy. Svým kvetením krásně doplní tulipány, hyacinty a další druhy jarních květin. Jak si je namnožit a na co si dát pozor, aby na venkovním stanovišti dobře prospívaly?
Husté trsy rozdělte na několik částí
Pokud se vám zdá, že narcisy, které máte na venkovním stanovišti málo kvetou, má to nejčastěji dva důvody. Buď pro ně máte nevhodné stanoviště s málo živinami v půdě, nebo je trs již příliš rozrostlý a jednotlivé cibulky jsou těsně u sebe. To se stane ve chvíli, kdy máte narcisy na stejném místě již více let bez zásahu. V takovém případě cibulky na jaře opatrně vyjměte z půdy a rozdělte.
Vegetativní množení cibulemi
Právě rozdělení trsů s cibulkami je způsobem, jak efektivně a bez větších problémy množit narcisy. Ideální doba je ve chvíli po odkvětu, kdy začínají žloutnout a uvadat listy. Cibulky by měly být trochu větší, ale fungovat může i oddělení malých dceřiných cibulek, které necháte přes první zimu schované v písku ve sklepě. Takto připravené cibulky následně rozdělte na nová stanoviště. Kvetení by mělo být opět bohatší a narcisy vás další jaro jistě potěší krásnými květy.
Foto: Pixabay
Sázejte brzy na jaře nebo na podzim
Mladé cibulky, které jsou již připravené pro vysázení do půdy, umístěte na stanoviště v listopadu, nebo později brzy na jaře. Časné jarní sázení v únoru však mohou zkomplikovat mrazy a sníh, kvůli kterým bude půda tvrdá a špatně dostupná. Z toho důvodu volí většina zahradníků právě podzimní termíny sadby cibulovin. Na druhou stranu příliš malé cibulky, které ještě nejsou připraveny na samostatné vysázení do půdy, nechte raději přes zimu ve sklepě v písku, ať neriskujete jejich poškození. Jde o lepší strategii, než později litovat zbytečně poškozených cibulek.
Zdroj: https://www.wikihow.com/Propagate-Daffodils
Náhledové foto: Pixabay