Jak si efektivně poradit se zamrzlým zámkem
Zima je tady a s ní i spousta radovánek i nepříjemností. O radovánkách se bavit nemusíme, na ty se těšíme. Na nepříjemnosti spojené s mrazem je ale třeba se dokonale připravit. Typickým případem může být třeba takový zamrzlý zámek. Přijít ke dveřím auta nebo k vratům a zjistit, že dovnitř zámku nelze vložit klíč, není vůbec příjemné. Přesto si ale můžete velmi jednoduše poradit. Jak? To vám prozradíme v následujících řádcích.
Hlavně rozmrazujte opatrně
Možná trochu banální rada na úvod. Přesto dobře míněná. Jestliže máte k dispozici přívod elektřiny, pak není problém zapojit do ní fén a následně zámek postupně rozmrazovat. Oheň nebo jiné prostředky mohou způsobit teplotní šok a materiál poničit. Stejně tak škodí různé chemikálie. Jsou agresivní a likvidují vše v okolí zámku a často i zámek samotný. Ideální je mít někde po ruce speciální maziva. Ta fungují na základě ethanolové směsi a glycerinových aditiv.
Celoroční údržba se vyplatí
Nepochybně. Zámky se vyplatí celoročně dostatečně promazávat, ideálně každý týden. Samozřejmostí musí být pravidelná kontrola zámků jak doma, tak i na chatách a chalupách. Na pravidelnou péči o zámky se používají speciální mazadla. Olejové mazivo se spíše spojí s nečistotami a zanese zámek ještě více, což si pochopitelně nepřejete. Pokud se zámek vyloženě zasekává, určitě je lepší ho ihned vyměnit za nový. O zas tak vysokou položku se nejedná.
Foto: Pixabay
Jak vybrat správný druh zámku?
Setkat se na trhu lze se spoustou různých zámků. Většina funguje na jednoduchém principu takzvaných pružinových stavítek. Jedná se o mechanismus, který je bohužel náchylnější k zasekávání a usazují se v něm nejrůznější nečistoty a také na něj působí destruktivně vlhkost. Výborné jsou cylindrické vložky s vnitřními stavítky bez pružinek. Zajímavě se vyjadřuje třeba Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz. Ten říká: „Tyto vložky jsou vyvíjené tak, aby zvládly výkyvy počasí, a to jak letní horka, tak vlhkost, mráz a prudké výkyvy teplot. Navíc jsou oproti klasickým pružinovým bezpečnější a se správnou péčí nám i déle vydrží.“
Jakých činností se vyvarovat?
Určitě nerozmrazujte zámky horkou vodou. Teplotní šok často poškozuje jak zámky, tak i sklo okolo nich. Pozor na agresivní chemikálie včetně rozmrazovacích sprejů, jež nejsou určeny přímo na samotné zámky. Určitě také nepoužívejte hrubou sílu. Škubání dveřmi a následné lomcování zámky nic nevyřeší. Určitě také nenahřívejte klíč, nekovové části by se roztavily.
http://newsroom.fyi.cz/jak-si-poradit-se-zamrzlym-zamkem/
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.