Jak si doma založit kvásek
Jak potvrdí každý, kdo se touto cestou vydal, domácí chléb je opravdovou pochoutkou a srovnání s většinou těch kupovaných rozhodně vyznívá v jeho prospěch. K opravdovému chlebu ale patří také skutečný domácí kvásek, přesně takový, z jakého připravovaly chleba naše prababičky. Jak si jej doma vyrobit?
Proč používat domácí kvásek?
Kvásek je v podstatě takový domácí mazlíček, podle toho je ale třeba věnovat mu péči. Jedná se o živý produkt, který obsahuje skutečně živé bakterie, o které je potřeba se postarat mají-li přežít a přinést nám užitek.
Používání domácího kvásku se opravdu vyplatí, vždyť domácí chléb, zejména ten kváskový, je nejen lahodný, ale také vydrží dlouhou dobu čerstvý, někdy dokonce až tři týdny.
Jak na přípravu kvásku?
Kvásek se připravuje z čerstvě namleté mouky, nejlépe žitné. Ideálně si jí můžeme namlít doma. Na mletí mouky se používá speciální pro tento účel určený mlýnek. Po namletí mouky jí smíchejte s trochou vlažné vody. Uložte poté promíchanou směs do otevřené sklenice do doby, než vzejde vlastní kvásek. Znakem, kteří svědčí o tom, že kvásek vzešel, jsou tvořící se bubliny.
Až bude kvásek dostatečně nadýchaný, může se uložit do lednice. Během dvou týdnů by se z něj měl upéct chleba. Ale pozor, při jeho uskladnění je třeba vždy dbát na to, aby se nepotkal v lednici s běžným droždím. To totiž v podstatě zabíjí živé bakterie a mohlo by se stát, že kvásek zcela zajde. Zdravý kvásek by měl mít také mírně nakyslou vůni.
Foto: Pixabay
Skladování kvásku
Pokud kvásek nepoužijeme, je potřeba kvásek znovu tzv. nakrmit. To uděláme tak, že přidáme 100 g čerstvě namleté mouky, kterou smícháme s malým množstvím vlažné vody. Původní kvásek potom smícháme s tímto novým. Proces lze stále opakovat dokola, jen budete samozřejmě potřebovat velkou sklenici.
Taktéž pokud se na povrchu kvásku tvoří voda, je to známka toho, že kvásek potřebuje opět zakrmit. Kvásek nesmí být řídký.
I kváskový chléb je třeba správně skladovat, konkrétně na suchém místě, jen v ošatce obalený plátnem. Přes plátno totiž prostoupí vzduch, zatímco v igelitu by se chléb zapařil a chytil by tak snadno plíseň.
Zdroj informací: https://www.ceskatelevize.cz/porady/12059685760-co-nase-babicky-umely-a-na-co-my-jsme-zapomneli/217562220460001-chleb/0/54420-jak-vytvorit-zitny-kvasek-a-jak-o-nej-pecovat/
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.