Jak šetřit vodou? Používejte myčku nádobí a zpívejte si ve sprše

Voda

Voda je bezesporu jedním z nejcennějších zdrojů naší planety a její udržitelnost je pro budoucnost lidstva klíčová. Mnoho lidí ji bere jako samozřejmost a nedokáže si představit život bez každodenní sprchy, otočit kohoutkem, když máme žízeň nebo si potřebujeme jen opláchnout ruce. Měli bychom si uvědomit, že každý zdroj se může jednou vyčerpat. V tomto článku vám přineseme pár inspirativních příkladů ze světa, jak vodou šetřit a zároveň žít moderně a stylově.

Zazpívejte si ve sprše

Tento kreativní tip pochází z Jihoafrické republiky, kde se běžně lidé potýkají s nedostatkem vody. Proto zde přišli s nápadem, kdy během sprchování používají dvouminutové písně, aby se zkrátila doba této činnosti. Z koupání se tak stala zábavná disciplína, která navíc zvyšuje povědomí o důležitosti udržitelného hospodaření s vodou. Zkuste si tedy pustit písničku, stopněte vodu, když se mydlíte, a s koncem písničky dokončete i sprchování.

sprcha

Foto: Pixabay

Úsporné technologie a spotřebiče

Na ty vsadily nejrůznější státy Evropy, které jsou známé svým důrazem na ekologii a udržitelnost. V mnoha evropských zemích se používají perlátory na kohoutky, které snižují průtok vody, aniž by snižovaly komfort. Běžným standardem jsou zde úsporné sprchové hlavice a moderní toalety s nízkou spotřebou vody. Výrazné úspory vody dosáhnete tehdy, když budete nádobí umývat v myčce a nikoliv ručně. Ušetříte tak nejen vodu, ale i drahocenný čas a peníze. Průměrný rozdíl mezi spotřebou vody v myčce a při ručním mytí je až 80 litrů na jeden mycí cyklus. Na trhu nalezneme navíc velmi kvalitní kapsle, které si poradí i s těmi nejodolnějšími nečistotami, takže není potřeba nádobí před vložením do myčky předmývat.

Recyklace vody jako v Izraeli

Mistrem recyklace vody je Izrael. I tato vyspělá země se totiž musí potýkat s nedostatkem vody. Většina odpadní vody je zde čištěna a znovu použita v zemědělství. Tento přístup nejen šetří vodu, ale také podporuje udržitelné zemědělství v suchých oblastech. Izraelci tak dokazují, jak je možné žít ekologicky a efektivně i v nehostinných podmínkách. Zkuste i vy ve své domácnosti recyklovat vodu. Pro začátek můžete zkusit například zalévat květiny zchladlou vodou, která vám zbyla z vaření zeleniny, těstovin nebo vajec. Jen dejte pozor, aby nebyla slaná.

Splachování šedou vodou

Tento postup se využívá v Japonsku. Šedá voda, která vzniká například z mytí rukou nebo sprchování se dále použije pro splachování toalet. Tento systém umožňuje opětovné využití vody, která by jinak byla ztracena a výrazně se tak snižuje spotřeba pitné vody. U nás se tímto způsobem stále více snaží využívat dešťová voda.

Zdroje info: www.vodavdome.cz, www.idnes.

Náhledové foto: Pixabay