Jak šetřit vodou nejen na zahradě
Stále větší sucho nenechává v klidu žádného z nás. Jestli se vodou rozhodnete šetřit pro úsporu peněz, nebo kvůli tomu, že vám není osud planety Země cizí, či z jakéhokoli jiného důvodu, je úplně jedno. Dobrou zprávou je, že vodou se dá šetřit hned několika způsoby. Které z nich ještě nevyužíváte?
Kolik vody spotřebuje jedna domácnost?
Dříve, než přejdeme ke konkrétním tipům, jak ušetřit pár kapek a třeba i pár litrů vody, je zajímavé odpovědět si na otázku, kolik asi vody spotřebuje jedna běžná domácnost. Že je to otázka opravdu zapeklitá, o tom svědčí skutečnost, že tento fakt ovlivňuje řada faktorů. Hodně záleží na tom, jaké spotřebiče doma máte a jaký životní styl preferujete, jak často perete, jestli máte bazén, jestli máte zahrádku, kterou musíte zalévat. Koneckonců i skutečnost, zda upřednostňujete vanu před sprchou, může s výslednými daty hodně zamíchat.
Nicméně Český statistický úřad pro rok 2021 uvádí, že průměrná denní spotřeba vody na osobu je 93,2 l. Když si toto množství vynásobíte počtem členů ve vaší rodině, dostanete se k průměrné spotřebě vody ve vaší domácnosti. Jak tedy šetřit vodou?
Začněte chytat dešťovou vodu
Jeden ze způsobů, jak šetřit vodou, je chytat dešťovou vodu. Voda, ve které můžete normálně prát, splachovat jí záchod nebo zalévat zahradu a která by normálně jen odtekla, vám může přinést velký užitek a úsporu až několik tisíc korun ročně. Nádrž na dešťovou vodu nemusí být na vaší zahradě ani vidět, protože se umisťuje pod zem. Pak samozřejmě můžete využít i různé nadzemní nádrže, kde vám voda z okapu bude stékat.
Šetřete při zalévání zahrádky
Kromě toho, že budete vaši zahrádku zalévat jen dešťovou vodou, lze praktikovat i řadu dalších způsobů, které vám pomohou šetřit vodou.
– Pomůže, když budete svou zahrádku zalévat buď brzy ráno nebo večer. Uprostřed dne se totiž vláha ze zalití vypaří podstatně rychleji.
– Trávník sekejte méně často, protože vyšší tráva v sobě udrží vyšší vláhu a vy ji nemusíte tolik zalévat.
– Začněte využívat samozavlažovací truhlíky nebo zavlažovací vaky pro stromky, které vláhu udrží podstatně déle.
Vodou se dá šetřit nejen na zahradě, ale hlavně v domácnosti.
Upřednostněte sprchu před vanou
Koupel ve vaně plné horké vody je sice uvolňující, avšak má katastrofické následky pro životní prostředí. Co se úspory vody týče, je určitě lepší, když před vanou upřednostníte sprchu. Samozřejmě sprcha bude úspornější jen v tom případě, že se budete sprchovat jen omezenou dobu.
Použijte sprchovou hadici, která omezuje průtok vody
Ani sprchování není úplně tak nevinné, co se úspory vody týče a dá se na něm leccos vylepšit. Moderní doba naštěstí našla řešení, jak nepřijít o požitek ze sprchování, ale zároveň vodou výrazně šetřit. Sprchová hlavice, která omezuje průtok vody, je vymyšlená tak, abyste pocitově nižší průtok nezaznamenali.
Využívejte perlátory vody
Díky tak zvanému perlátoru vody můžete vodou šetřit nejen během sprchování, nýbrž i při mytí nádobí. Díky technologii provzdušnění protékající vody můžete běžný průtok 12 až 15 l/minutu snížit na 4 l/minutu, aniž byste měli pocit, že voda neteče. Ušetřit se takhle dá až 10 000 litrů vody ročně.
Myčku i pračku zapínejte plnou
Není nic méně efektivního v souvislosti s úsporou vody, než to, že zapnete poloprázdnou myčku nebo poloprázdnou pračku. Fakt, že se tyto spotřebiče naučíte pořádně plnit, vám ušetří peníze i vodu.
Také pomůže, když:
– budete zastavovat tekoucí vodu při čištění zubů,
– zamezíte protékání záchodu,
– pořídíte si modernější úsporné spotřebiče, které dokážou vyprat prádlo nebo umýt nádobí s menším množstvím vody,
– využijete vodu z vany, například pro spláchnutí záchodu nebo pro zalévání zahrady.
Samozřejmě existuje daleko víc možností, jak šetřit vodou. Schválně si zkuste jeden den zapisovat, na co všechno a kolik asi vody při všech činnostech v průběhu dne spotřebujete. Určitě to bude mnohem vyšší číslo, než si myslíte.
Zdroje info: https://www.umimeporadit.cz/jak-setrit-vodou/
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.