Jak se zbavit plísně na zdech a nepoužít přitom chemii

soda

Čas od času se na zdech vašeho domu může objevit plíseň, která způsobuje nemalé potíže. Usazuje se na zdech v době, kdy je v místnosti velké vlhko. Nevětraná místnost k tomuto problému velmi dobře nahrává. Plíseň má negativní dopad na zdraví obyvatel, způsobuje bolesti hlavy nebo dýchací potíže. Usazuje se i na místech, kde byste jí vůbec nečekali. Někdy postačí i zeď, která je vlivem stojícího nábytku odstíněná. Plíseň se v takových případech šíří velmi rychle. Co s tím?

Nevzhledné mapy na zdech či zatuchlý zápach nevěští nic dobrého

Výskyt plísní není nic neobvyklého. Objevují se převážně v období podzimu, kdy začne ubývat slunečních paprsků. V domech se v této době přirozeně tvoří větší vlhko, které vytváří dobré podmínky pro vznik dalších plísní. Plísně poznáte i po čichu, mezi její nejčastější příznaky ale patří také ucpaný nos, rýma, častější kýchání, slzení z očí a potíže s dýcháním.

plíseň

Foto: Pixabay

Jak se zbavit plísní přirozenou cestou bez použití chemie

Pokud máte doma například trochu čajovníkového oleje, neváhejte ho použít na zdi nebo rohy vašich místností. Do rozprašovače na vodu o velikosti jednoho šálku čaje přidejte přibližně jednu celou čajovou lžičku Tea Tree oleje. Tento roztok naneste pomocí rozprašovacího pístu na postižená místa. Nechte ho nějaký čas působit, a poté ho setřete vlhkým hadříkem. Zeď nechte řádně proschnout. Tea Tree olej zbaví vaše zdi nejen plísně, ale také usazených bakterií a částečně i virů.

Na plíseň vezměte jedlou sodu

Pokud máte plísní zasaženou jen malou část zdiva, neváhejte použít na zdi jedlou sodu. Soda má totiž dezinfekční účinky, zbaví ale vaše zdi i nepříjemného odéru, který při šíření plísní často vzniká. Jedlou sodu smíchejte s vodou v poměru 1:1 na kašičku. Tu naneste na postižená místa a nechte ji pár hodin působit. Poté sejměte vrstvu sody hadříkem a máte hotovo. Vaše zdi budou opět zdravé.

Na plíseň pomůže i ocet

Na ocet nedá dopustit především starší generace. Do nádoby s rozprašovačem si připravte vhodný roztok. Zřeďte vodu s octem 1:1 a postupujte stejně jako u roztoku s Tea Tree olejem. Pokud se nezdaří odstranit plíseň hned na první pokus, nevadí, zkuste do roztoku přidat i trochu jedlé sody. Zbytky nánosu odstraňte pomocí starého zubního kartáčku. Nakonec utřete postižené místo hadříkem a nechte místo prosychat.

Nejlepší je prevence

Prevencí před vznikem plísní může být hned několik. Váš interiér vždy více větrejte, sušáky s prádlem vystavte v době pěkného počasí spíše ven. Po žehlení nebo vaření důkladně vyvětrejte. Nezapomeňte sledovat i stav vašich oken. Zkondenzovaná voda vlivem tepla může být nejčastější příčinou vzniku plísní.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-odstranit-plisen-20230517.html

https://radimejak.cz/plisen-na-zdi/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.