Jak se zbavit kuny na půdě
Pokud máte v interiéru kunu lesní, pak se můžete připravit na pořádné problémy, které je schopna způsobit. Typický je zejména hluk, který tato malá šelma dokáže vytvořit. Škrábání, pískání a další pazvuky jsou pro ni doslova typické. Nepříjemný je i všudypřítomný zápach pocházející z jejich výkalů. Překrýt jej zpravidla nedokážou ani ty nejkvalitnější a nejdražší přípravky určené k překrytí pachů. V neposlední řadě dokáže kuna překousat veškeré kabely. Poničena může být veškerá izolace a škody se mohou vyšplhat do desítek tisíc korun. I proto je zapotřebí se kuny co nejefektivněji zbavit. Podívejme se tedy na možnosti, které se vám nabízejí.
Pořiďte si hlídače
Pokud máte doma psa, pak se pravděpodobně s kunou nesetkáte. Pes je totiž schopen označkovat své teritorium a kuně neskutečně vadí jeho pachy. Jestliže se ale kuna lesní dostane již na půdu, pak se vám tam pejska podaří dostat jen velmi složitě. Na půdu jej možná dostanete, ale označkovat terén v tomto prostředí nebude pro psa zrovna lákavou záležitostí. Jinak kuně vadí i hluk, takže ji lze vyhnat i pomocí silného zvuku.
Odpuzovače, spreje a pasti
Vcelku oblíbené jsou mnohé odpuzovače, jež jsou určeny na eliminaci pobytu kuny v domácnosti. Fungují na světelné a ultrazvukovém principu. Jejich použití ale většinou nenabízí stoprocentní výsledek. Kunám totiž mnohdy nevadí. Spreje určené na vyhnání těchto zvířat fungují pouze v krátkodobém intervalu. Postupně si na ně kuny zvyknou. Zaručeně funguje zejména past, kterou nastražíte. Musíte ale koupit speciální na kunu. Myší pasti jsou malé.
Další alternativy
Kunám mohou vadit i lidské vlasy, které rozprostřete po půdním prostoru. Zabrat by mohlo efektivně i chlorové vápno. Kuna je čistotná a na tlapkách by jí mohlo hodně vadit. Výborný je podle všeho i typicky zapáchající nafta či naftalín. Zkusit můžete i lví trus.
Zdroj náhledového obrázku: kuna-lesni.cz
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.