Jak se v zimě starat o pokojové rostliny? Aby neuschly, přemístěte je

pokojovka

Zima je náročným a dlouhým obdobím nejen pro nás lidi, ale také pro pokojové rostliny. Ty trpí převážně nedostatkem světla a suchým vzduchem, který vzniká díky topení. Poznáte to tak, že jim začnou osychat listy a celkově vadnout. Řešení může přitom docela jednoduché, a tak se nemusíte se svými rostlinkami hned loučit.

Proč rostliny v zimě vadnou

V zimě se pokojové rostliny musí potýkat se změnami, které jim mnohdy vůbec nesvědčí. Je to díky tomu, že se krátí dny, a tudíž je slabší světlo a příliš jim neprospívá ani teplo, které sálá z radiátorů. Rostliny na tyto nepříznivé podmínky reagují tak, že přestanou růst, mohou se nepřirozeně kroutit a začnou jim žloutnout a lámat se listy. Pokud zpozorujete tyto příznaky, jde o signál, že rostlina potřebuje změnu. Pokud zasáhnete včas, je velká pravděpodobnost, že pokojovku zachráníte. Ta se totiž vzpamatuje lépe ze suchého prostředí než například z přemokření.

Dejte rostlinu na jiné místo

Jakmile zpozorujete první příznaky, že rostlina chřadne, zkuste jednoduché řešení. Tím je ji přemístit jednoduše na jiné místo. Důležité je dodržet několik pravidel. Pokud máte rostlinu na parapetu, pod nímž sálá teplo z radiátorů, dejte rostlinu dál od něj. Rostlinám neprospívá teplý a suchý vzduch, který způsobuje žloutnutí a následné hnědnutí listů. Vhodné místo není ani u oken, kde často větráte. Zde jsou totiž rostliny vystaveny průvanu a častým změnám teplot, což jim také nesvědčí. Klíčem k úspěchu je najít takové místo, kde budou ideální podmínky pro přezimování pokojovek. Soustřeďte se především na to, aby tam byl dostatek rozptýleného světla a stabilní teplota. Jestliže jste takové místo našli, máte téměř vyhráno. Teď už stačí jen sledovat, jak rostliny prospívají. Poznáte to tak, že se jim vrátí původní barva a začnou růst.

pokojovka

Foto: Pixabay

Zimní péče o pokojové rostliny

Péče o pokojovky má v zimních měsících svá pravidla. Nestačí je totiž jen přemístit na jiné místo. V tomto období je zvlášť důležité přistupovat k rostlinám citlivě. Zejména to platí pro zálivku. Musíme si totiž uvědomit, že v zimě rostliny nepotřebují tak vydatné zalévání. Doporučujeme zalévat tehdy, až je substrát na povrchu květináče vyschlý. Přejdete tak problému přemokření, z toho se totiž rostlina už nemusí také vzpamatovat. V tomto období to nepřehánějte ani s hnojením. Klidně od něj upusťte a nechejte ho až na jarní měsíce.

Pokud se budete o rostliny v zimě starat s trochou trpělivosti, vrátí vám to krásnou sytou barvou, odolností, popřípadě schopností znovu vykvést.

Zdroje info: www.ireceptar.cz, www.nasepokojovky.cz

Náhledové foto: Pixabay