Jak se v bytě zbavit zápachu po malém požáru
Pokud vám v bytě vypukne malý požár a malým také zůstane, děkujte nebesům. Je jasné, že zápach spáleného materiálu v bytě je proti zcela zničenému domovu zcela marginální problém. I po malém požáru ale zůstane v bytě zápach, bez ohledu na to, zda chytil obsah hrnce zapomenutého na plotně, vánoční výzdoba od svíčky na adventním věnci anebo zkrat v tom či onom spotřebiči zapálil okolí, bude to cítit. Jakými zbraněmi tedy se zápachem spálenin bojovat?
Průvanem proti zápachu
Kromě okamžitého odstranění všech spálených věcí je prvním krokem v boji se zápachem řádné větrání. Jakkoliv by se ale mohlo zdát, že jde o triviální akci, kdy stačí otevřít okno, skutečnost je trochu složitější. V bytech jsou totiž často okna orientovaná na jednu stranu a není proto jednoduché vytvořit proud vzduchu, který je pro efektivní odstranění zápachu potřeba. Je třeba otevřít okna ve více místností, ideálně umístěných proti sobě.
Ne vždy je ale výše uvedené možné. V takovém případě se hodí i ventilátor umístěný do okna. Pozor na to, že ventilátor musí být nasměrován směrem ven.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Voda jako efektivní lapač zápachu
Dalším způsobem odstranění zápachu spálenin je zvýšení vlhkosti v bytě. Zapněte teplou vodu a rozvěste po bytě vlhké ručníky. Nezapomeňte také otřít nábytek a další povrchy v místnosti, pravděpodobně se na nich usadily mikroskopické částečky sazí. Kromě čisté vody je možné použít směs vody a octa (cca 2-3 polévkové lžíce na 5 litrů vody), která je jakožto lapač pachů ještě účinnější.
Další kroky
Deky a přehozy stáhněte a vyperte, čalouněné povrchy vyčistěte mokrou cestou. Možné je použít i spreje a lapače pachů. Nepleťte si je ale s obyčejnými osvěžovači vzduchu, které fungují tak, že zápach překryjí a působí tedy pouze dočasně. Nejlepší je pak samozřejmě dávat si takový pozor, abyste takový problém nemuseli vůbec řešit.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.