Jak se starat o juku

Juka

Juka je v poslední době velmi oblíbenou, moderní a často používanou rostlinou, která je výborným okrasným doplňkem každého interiéru, ale dá se pořídit i na zahradu. Původně pochází tato rostlina ze Severní Ameriky a je zvyklá na poměrně extrémní počasí. Je schopná snášet velmi vysoká vedra a nadměrné suchu. Je proto důležité vědět, jak o tuto rostlinu správně pečovat. Pokud se totiž rozhodnete si juku koupit, zaplatíte za ni nemalé peníze. Byla by škoda, kdyby vám potom tato rostlina zbytečně uhynula.

Jak juku zalévat

Juka je jedna z těch rostlin, která vyžaduje minimální péči. Možná proto je také tak oblíbená. Při zalévání ale pozor. Právě z toho důvodu, že je zvyklá na extrémně suché prostředí, vyžaduje juka velmi málo vody a v podstatě se skoro vůbec nemusí zalévat. Jestli vám juka začne chřadnout, je to zřejmě z důvodu přehnané péče. Pokud máte juku jako pokojovou rostlinu, stačí jen velmi zřídka lehce pokropit vodu, ideálně v rozprašovači, a to třeba jen jednou za měsíc. Rozhodně juku nepřelévejte, mohla by vám uhynout. Další výhodou této rostliny je, že není ani nijak náročná na kvalitu půdy a daří se jí dobře prakticky všude. Ideální ale je, když roste v půdě, která má dobré absorpční schopnosti.

Juka

Foto: Pixabay

Péče o juku

Juka je rostlina podobná palmám. Proto její listy odumírají, ztrácejí barvu a hnědnou. V takovém případě je dobré staré listy odstraňovat zastřižením. Nic ale nepokazíte, pokud je na rostlině necháte přirozeně odpadnout. Co se týká hnojení, juka by se doma v pokojových podmínkách měla alespoň jednou za měsíc přihnojit tekutým hnojivem.

Jak si juku namnožit

Pokud byste měli zájem vytvořit si vlastní nové juky, dají se namnožit hned několika způsoby. Nejčastější jsou kořenové nebo stonkové řízky. Juku si také můžete sami vypěstovat přímo ze semínka. Je to ovšem běh na dlouhou trať.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.