Jak se správně starat o gramofonovou desku a samotný přehrávač

Gramofon

Současné inovace představily světu nevypočitatelný vývoj, který rychle mění náš běžný život a z věcí, které jsme před deseti minutami hojně využívali, dělá relikvie. Ale pokud jde o přehrávání hudby, nejmodernější technologie stále nenašly způsob, jak zkoordinovat úchvatnou kvalitu zvuku klasického vinylového přehrávače. Více než 50 let po své nejlepší éře se retro gramofony dostávají do renesance jako oživení každé párty nebo rodinné oslavy.

Vinylové gramofony mohou přitáhnout část pozornosti návštěvníků domu, navíc přitahují čisté a špinavé částice díky vibracím a neaktivní síle, kterou vytváří otáčení desky. A ignorování čištění těchto nečistot bude mít za následek, že váš gramofon nebude již mít jiné využití, než sbírat nečistoty ve vašem přístřešku. Jaké jsou tedy nejlepší strategie pro čištění gramofonu? Podívejte se na náš postup krok za krokem.

Místa, kde se nejvíce hromadí prach? A proč ovlivňuje váš gramofon?

Jelikož jsou prachové částice malé, nemusíte si jich zavčas všimnout. Určitě však brzo určitě uslyšíte problémy, které způsobují na přehrávači. Především malé shlukování prachových částic může mít za následek znetvoření zvuku, které způsobí, že se vaše ladění setká s takovým, které si vyžádá špunty do uší. Základní součástí čištění vašeho přehrávače je vědět, kam přesně máte sáhnout po nečistotách, které se rády schovávají před očima. Zde je přehled částí přehrávače, které jsou nejvíce náchylné k hromadění nečistot, a jak jejich ignorování může z vašeho přehrávače udělat trosku:

1. část: Gramofon

V dnešní mluvě se termíny „gramofon“ a „gramofon“ zaměňují. Gramofon je však zejména kruhová oblast, na níž spočívá vinyl. Když se částice shromáždí na povrchu gramofonu, může bez námahy vklouznout do drážek otáčejícího se vinylu. V nejlepším případě to vede k podrážděným skluzům a zpožděním. A v nejhorším případě hrozí nebezpečí, že si desky po celém povrchu poškrábete nebo dokonce rozbijete.

2. část: Stylus

Stylus je jehla gramofonu, která se při otáčení posouvá po drážkách vinylu dopředu a dozadu. Když se nahromadí dostatečné množství prachového materiálu, který se dostane do větší hloubky než samotný vinyl, může to způsobit, že se jehla vykloubí z místa.

3. část: Raménko a kazeta

Gramofonové raménko je mechanické rameno, které se ohýbá nad vinylem a drží stylus na místě pomocí kusu kovu zvaného konzola, jehož přizpůsobivost umožňuje stylusu sledovat drážky desky. Tato konzola vychází z cartridge, která je závislá na svých vestavěných přitažlivých cívkách, aby asimilovala vibrace raménka. V tu chvíli tyto vibrace dešifruje na elektrické signály, které jsou posílány do reproduktorů, abyste získali konečný zvuk, který posloucháte.

Nepořádek, který se vplíží dovnitř raménka, může zničit jeho vývoj. A nepořádek, který se usadí uvnitř kazety, zasahuje do asimilace vibrací magnetickými cívkami. Obě okolnosti mají za následek, že přehrávač vytváří zvuk velmi drásavý, nehledě na možné nezachranitelné poškození.

Vzhledem k tomu, že se nečistota sbírá na všech čtyřech těchto klíčových součástech s každým přehrávaným vinylem, je nezbytné vyčistit celý gramofon po každém použití.

Zaprvé: Kupte vhodné čisticí prostředky

Když už jste pochopili, proč je nutné přehrávač často čistit, je na čase sestavit materiály, které vám pomohou udržet ho v dokonalém stavu. Zde je to, co budete potřebovat:

  • kartáček na stylus (k dostání ve většině obchodů s gramofonovými deskami)
  • antistatický čisticí hadřík
  • další suchý hadřík bez žmolků
  • alkohol na potírání

Také by se vám mohlo hodit:

  • Stlačený vzduch v nádobce pro velmi nepřístupná zaprášená místa
  • Čisticí prostředky pro všechny dřevěné součásti vašeho přehrávače
  • Destilovaná a ionizovaná voda pro hloubkové čištění

Za druhé: Vrhněte se na stylus

Přiložte štěteček na stylus a otřete jej zepředu dozadu nebo se raději naučte povrch přejet 5-10krát. Přitom dbejte na to, abyste nepohyblivě drželi tónové raménko, aby stylus zůstal na místě a nedošlo ke kontaktu s gramofonem. Výrazně se doporučuje použít kartáček na stylus, protože je určen zejména pro gramofony. Pokud však nemáte po ruce štětec na stylus, můžete použít měkký štětec. V obou případech můžete štětiny kartáčku namočit do třecího roztoku, abyste dosáhli intenzivnějšího čištění. Při čištění stylusu si bezpochyby udržujte strategický odstup od těchto činností:

  • Stírání ze strany na stranu – Stejně jako při umývání oken je důležité, abyste se při čištění pohybovali nejlépe od shora dolů, ale v žádném případě ze strany na stranu. Vše s čím pracujete, je velice jemné, takže stírání ze strany na stranu by je mohlo zkroutit.
  • Používání prstů – To je často zásadní ne ze dvou důvodů. Nebezpečí, hrozí nejen v prohnutí stylusu, ale také že se zničí jeho povrch. Jak? Protože se rukama pravidelně dotýkáme svých vlastních tváří, naše konečky prstů shromažďují oleje, které pokožka obličeje skutečně produkuje. Pokud tedy používáte prsty k otírání stylusu, poškozujete jeho povrch olejem, jehož čištění je noční můrou.
  • Foukání na stylus – Pokud na stylus foukáte, mimochodem na něj i přitom krapet plivete, což je další způsob, jak poškodit jeho povrch. K vytrvalému úklidu stylusu použijte plechovku se stlačeným vzduchem.

Za třetí: Otřete povrch na přehrávači a gramofonu

Dále použijte antistatickou utěrku z mikrovlákna k čištění povrchu přehrávače. V případě, že na povrchu uvidíte otisky prstů nebo jiné podobné skvrny, budete muset zvážit použití třecího lihu nebo skutečně ionizované či alkoholické tekutiny na hadřík. Poté přiložte hadřík z mikrovlákna na gramofon. Začněte uprostřed a v tu chvíli postupujte směrem ven krouživým stíracím pohybem, jako kdybychom kopírovali vlnky kamene upuštěného do jezera. Pokud máte pocit, že gramofon potřebuje důkladně vyčistit, je vaším společníkem opět hloubkové čištění.

Za čtvrté: Musíme se zbavit vlhkosti

Použitím třecího lihu se odstraní vlhkost na povrchu, která bez debat musí zmizet. Zbavte se nánosů pomocí suchého hadříku, který nepouští vlákna.

Údržba – co dělat a co nedělat

Čištění po každém použití je sice nezbytnou součástí údržby retro přehrávače, ale může se vám při všem tom čištění začínat škrábat povrch. Pokud nechcete u svého přehrávače stát 24 hodin denně, tak se musíte smířit s tím, že se na něj v době vaší nepřítomnosti bude prostě prášit. V každém případě však můžete přijmout obezřetná opatření, abyste zabránili shromažďování prachových a jiných škodlivých nečistot. Zde je několik věcí, které byste měli udělat:

Využijte protiprachový kryt

Řada přehrávačů je vybavena úhledným krytem, který se skládá přes komponenty. Když přehrávač nepoužíváte, mějte tento úhledný kryt dole, a pokud to přehrávač umožňuje, tak i když ho používáte. Je to důležitá obranná linie proti částicím a smetí. Nepoužít ho je jako mít otevřené střešní okno na autě. V případě, že váš přehrávač není vybaven takovýmto krytem, nestresujte se! Stačí pouze si pořídit antistatické hadříky, které jemně položíte na části gramofonu. Nezapomeňte je jednou za čas vyklepat.

Gramofonová deska
Foto: Pixabay

Vyčistěte vinylové desky před a po každém použití

Vinylové desky jsou velmi náchylné stejně jako samotné přehrávače. Proto je stejně důležité desky před použitím a po každém použití řádně vyčistit. Pořiďte si kartáček na vinyl, který najdete ve většině obchodů s deskami. Stejně jako při čištění gramofonu začněte uprostřed a poté krouživými pohyby kartáčkem čistěte směrem ven. Pro důkladnější čištění můžete ještě jednou použít antistatický hadřík s třecím lihem. Nebo, v případě, že máte dané peníze bokem a vy opravdu potřebujete vyhnat prach ze skulin, podívejte se na vysavač vinylů.

Vhodné uložení sbírky

Abyste zajistili, že se na vaše desky nebudou hromadit prachové nečistoty, zatímco je budete uchovávat v knihovně, použijte vnitřní i vnější obal na desky. Abyste předešli jejich deformaci, ukládejte je ve svislé poloze a mimo dosah denního světla. V případě, že vlastníte velkou sbírku desek, ujistěte se, že nejsou k sobě příliš pevně přitisknuty. A také se podívejte na tento seznam věcí, které byste rozhodně dělat neměli:

  • Skladovat přehrávač na místě, kde bude vystaven dennímu světlu, vysokým teplotám nebo vodě
  • Skladovat jej v blízkosti velmi těžkých předmětů, které na něj mohou spadnout
  • Vyjmout raménko z přehrávače, zatímco čistíte jeho vnitřek
  • Používat vlastní čisticí prostředky (používejte pouze přípravky k tomu určené!!)
  • Z jistých důvodů používáte na všechny kabely, porty a konektory navlhčený hadr

Závěr

Nečistoty se často hromadí na zakrytých místech. Váš přehrávač není výjimkou – je jen otázkou, zda si toho nakonec sami všimnete, nebo ne. V každém případě se vám zde, jak před použitím tak během a po používání, hromadí prach, chlupy a další částice. V případě, že nebudete dodržovat správnou údržbu, nebudete si moct vychutnávat sladký zvuk gramofonu. Což vylučuje celý důvod, proč ho vlastnit, že? Postupujte podle následujících kroků a zajistěte si, že i když váš gramofon stárne, zvuk z něj bude stále stejně skvělý a nenarušený.

Zdroje info: phono.cz, vinylempire.cz

Náhledové foto: Pixabay