Jak se řádně postarat o kosatce po odkvětu
Kosatce jsou rostliny nevšedního tvaru. Přichází v celé spoustě barev od tmavě modré přes fialovou, červenou, žlutou, bronzovou až po bílou. K jejich oblíbenosti přispívá tak fakt, že se jedná o nenáročné rostliny, které jednoduše vypadají skvěle. Můžete je sladit s ostatními prvky v zahradě a v miniaturních velikostech se dají použít též na skalky. Zahradníci se ale často ptají na jednoduchou otázku. Co s odkvetlými kosatci? Zde je několik tipů pro jejich pěstování.
Výsadba kosatce
Kosatec je vhodné vysadit na podzim. Seženete je jako cibulky kapkovitého tvaru. Vysaďte je do hloubky asi 10 cm (nebo podle návodu na obalu). Špičatý konec cibule je místem, ze kterého rostlina poroste, proto jej nasměrujeme nahoru. Stejně jako u ostatních druhy cibulovin platí, že není vhodné příliš podmáčené stanoviště. Může být na plném slunci, ale i v částečném polostínu. Jednotlivé rostliny sadíme s rozestupy asi 7,5 cm.
Životní cyklus kosatce
Pokud jste kosatcům dopřáli ideální podmínky, porostou vám jako trvalky každý rok. Od poloviny až do konce jara se můžete těšit z jejích květů nejrůznějších barev. Stonek a listy zůstanou i poté, co květ odumře. Odejdou teprve na podzim, aby se živiny z nich vrátili zpět do cibulky. Ta je totiž bude potřebovat, protože ji čeká náročné období: zima. Po uschnutí je dobré stonek odstranit od cibulky. Díky tomu na vašem záhonu odstraníte nevzhlednou část, ale také minimalizujete riziko plísně a hniloby.
Foto: Pixabay
Kosatce po odkvětu
Co s nádhernými květy po odkvětu? Jakmile odkvetou, svěsí své hlavičky. To ale neznamená, že jim cibulka neposílá další živiny. Bohužel, je tato činnost už zbytečná, květ už nevzkřísí. Spíše zbytečně odjímá energii. Tuto energii by mohla rostlina využít k produkci dalších květů. Proto je vhodné odkvetlé květy jednoduše odříznout a odstranit. Navíc tak docílíte větší vzdušnosti svého záhonu, což působí jako prevence hnilob a plísňových onemocnění.
Problém: málo květů
Pokud se vám zdá, že kosatce málo kvetou, může to být tím, že záhon je jimi přeplnění. Řešením tohoto problému je vykopání cibulek na začátku podzimu. Jednotlivé cibulky od sebe oddělte. Skladujte v prodyšném papírovém sáčku na chladném a suchém místě. Všechny kosatce ocení občasné krmení hnojivem s vysokým obsahem potaše.
Zdroje info:
https://www.ireceptar.cz/zahrada/kosatce-po-odkvetu-30000624.html
https://www.dutchgrown.com/blogs/the-dutchgrown-blog/iris-care
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.