Jak se pozná otrava plynem
Případů otravy plynem bohužel v posledních letech poměrně rapidně přibývá, a to i díky tomu, že lidé nepoznají včas jeho únik. Oxid uhelnatý je velmi zákeřný protivník, který v případě včasného neodhalení napáchá devastující škody. Není vidět, nelze jej vnímat a hned tak člověka nedonutí ke kašli jako podobné jiné látky. Jak tedy vlastně poznáme jeho únik a to, že bychom se mohli otrávit?
Jak poznat, že něco není v pořádku?
Otrava plynem se pozná hlavně na fungování vašeho těla. Většinou ale trvá poměrně dlouho, než si něčeho stihnete všimnout. Klasiku při otravě přestavuje zrychlený tep a také pocity vlastní jistoty. Podobně se chová i alkohol. Následně dochází k euforii. Dále je typická počínající otrava červenajícím jazykem, rty a nehtovými lůžky. Může se objevit postupně i hyperventilace a pocity únavy či ospalosti. Lehký typ otravy provázejí ještě bolesti hlavy, závratě a nevolnost. Z dalších příznaků jmenujme ještě šok, rozšířené zornice a křeče.
Roční revize se vyplatí
Možnou příčinou otrav je pochopitelně zanedbání stavu kotle. Plynové ohřívače musí být každým rokem kontrolovány. Servisem by měl spotřebič projít minimálně v ročním intervalu. Delší časový odstup již zvyšuje riziko, že se stane nějaká nepříjemná nehoda. Výbornou volbou je spojit měření potenciálního úniku plynu i s revizí komínů, která se koná také v ročním intervalu.
Péče o spotřebiče
Zahrávání si s plynovými spotřebiči je hazard. Bezpečnou domácnost zajistí pouze pravidelné kontroly servisního technika, jenž dané problematice rozumí. V každém případě se vyvarujte čištění vnitřních součástí kotle. Zvenčí jej určitě stojí za to otírat, a to pečlivě a pravidelně. Na doporučení k péči je vhodné se podívat i přímo do manuálu vztahujícímu se k danému plynovému spotřebiči. Budete tak mít jistotu, že o něj pečujete správně tak, jak je zapotřebí.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.