Jak se na zahradě zbavit nenasytných housenek
Z kraje jara nám na zahradu často zavítají nevítaní hosté. Mezi ty nejotravnější patří housenky, které umí napáchat nemalou škodu. Ničí úrodu ještě v době, kdy nestihnete ovoce či zeleninu sklidit a drží se zespodu listů tak pevně, že jejich odpor nelze tak snadno překonat. Svými nožkami se drží poměrně pevně. Samička, která se tak snaží naklást stovky vajíček, se zdá být téměř neporazitelná. Housenky se navíc množí rychle a ve velkých počtech. Zbavit se jich není tedy žádná snadná záležitost.
Housenky mají apetit
Hladové housenky nejsou vůbec vybíravé, sežerou doslova vše, na co přijdou. Nepohrdnou okrasnými dřevinami, ovocnými stromy, a dokonce ani plody, které na zahradě vypěstujete. Zkonzumují vše, co jim přijde do cesty. Mezi nejvíce škodlivé patří například obaleč jablečný. Jeho housenky ničí především plody ovocných stromů, nahlodávají jejich povrch. Tím prakticky poruší celistvost plodu, který později uhnije a z úrody toho většinou moc nezbude. Otvory vykousané od housenek jsou navíc vstupem pro vznik plísní a hniloby. Plod ze stromu upadne pak na zem mnohdy dřív, než stihne dozrát.
Mezi další škůdce patří i můry, bekyně, bourovci, píďalky, bělásek ovocný i zelný, nakonec i zavíječ zimostrázový, obaleč švestkový, jednopásový a jiné.
Foto: Pixabay
Bojujte
Zbavit se těchto zákeřníků můžete i ekologickou cestou. Řada těchto výše jmenovaných housenek, je totiž oblíbenou potravou pro řadu ptáků, které můžete v době líhnutí housenek na svoji zahradu pozvat. Třeba tak, že jim přistavíte budky, do kterých budou rádi nalétávat. Na stromy zavěste i pítka, koupaliště, nebo drobná krmítka.
Na jaře, v době rozpuku, kontrolujte vše, co vám roste. Dívejte se na listy i zespodu, nepřehlížejte jejich podélnou část, mohou na nich být uchycena další vajíčka. Housenky sbírejte pomocí pinzety, nebo v gumových rukavicích. Nezapomeňte, že některé z nich mohou být i jedovaté (ve smyslu toho, že mohou podráždit pokožku), proto buďte opatrní.
Pokud se s příchodem jara připravíte předem i na nezvané housenky, uděláte jedině dobře. Nastavit jim můžete do cesty například zelenou, jemně tkanou síť, přes kterou se motýli toužící po nakladení vajíček, jen tak nedostanou.
Pokud vám na zahradě kvete aksamitník, pak z něj neváhejte připravit silný výluh. S přípravou však počítejte trochu dopředu. Okvětní lístky bude třeba naložit na čtrnáct dní do řepkového, nebo slunečnicového oleje. Výluh potom aplikujte všude tam, kam nechcete housenky pustit. Kromě housenek pak odpudí i molice, třásněnky, háďátka a jiné.
Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/housenky-na-zahrade-jak-je-vyhnat-20220824.html
https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-vyhnat-housenky-ze-zahrady-30000727.html
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.