Jak se na podzim starat o půdu, aby příští rok opět plodila

půda

Péče o půdu bude na domácí zahrádce vždy vyžadovat vaši pozornost. Bez ní by bylo sebepečlivější sázení užitečných plodin zbytečné. Půdu je potřeba nejen hnojit, ale také kypřit, aby zemina, do které sázíte semínka, byla vždy dobře provzdušněná, a schopná přijmout i udržet vodu.

Podzimní rytí

Kypření a rytí půdy je velmi důležité pro zajištění dostatku vláhy, která bude pocházet z období dešťů či tajícího sněhu. Při rytí se navíc povrchová vrstva půdy dostává do spodních vrstev a naopak. Výsledkem je, že se výživnější půda dostane lépe ke kořenům jednotlivých rostlin, které budou lépe prosperovat.

Rytí také dokáže odstranit zbývající plevel. Ruční plení půdy zabere vždy velké množství času a rytí, které dokáže eliminovat zbývající plevel, je tak i z tohoto důvodu potřebnou aktivitou. Odměnou za vynaložené úsilí vám budou chuťově dokonalá červená rajčátka, šťavnaté okurky nebo jiné lahodné plody.

zahrada

Foto: Pixabay

Jak na rytí půdy

Proces rytí není nutné opakovat vícekrát do roka, postačí ho provést právě na podzim, po letní sezóně. Provzdušněná půda, ve které si budou rády razit cestu žížaly, je zkrátka ideální. Půdu při převracení a načechrávání nezapomeňte i řádně zakompostovat. Dodejte půdě tímto způsobem nejen vláhu, ale i dostatek potřebných živin.

Existují však i jiné možnosti péče o půdu. Přírodní ochrana půdy zahrnuje vysazení rostlin, které sami chrání půdu před různými škůdci. Některé rostlinky jsou navíc důležité i pro lepší udržení potřebných živin v půdě. Pokud jste tak na záhoně pěstovali brambory, kořenovou zeleninu nebo třeba řepu, podzimní rytí vlastně ani není nutné.

Zdroje informací: https://www.floranazahrade.cz/podzimni-pece-o-pudu/

https://www.ireceptar.cz/zahrada/podzimni-pece-o-pudu-kdy-vzit-do-ruky-ryc-a-kdy-ryci-vidle.html

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.