Jak se na jaře postarat o maliny. Dopřejte jim přírodní hnojivo a nebudete vědět, co s úrodou

Jak zazimovat maliník a pojistit si

Maliny jsou symbolem léta a oblíbeným keřem, který při správné péči může plodit chutné a šťavnaté plody až do prvních mrazíků. I když se jedná o zdánlivě nenáročnou rostlinu, musíme vynaložit určité úsilí, abychom mohli sklízet košíky plné ovoce. Mezi základní péči patří správný řez a hnojení. V tomto článku vám poradíme, jak na to.

Na jaře začněte jednoduchým řezem

Pokud se chystáte zasadit nové keříky malin, udělejte to brzy na jaře a zároveň seřízněte nadzemní část na 20-40 cm. Čím je sazenice slabší, tím více ji můžeme seříznout. Ve druhém roce necháme při řezu dva až tři výhony na každé rostlině. V dalších letech pak ponecháme 8-10 nejsilnějších výhonů.

Základem bohaté úrody je hnojení

Po zimě jsou rostliny všeobecně oslabené, a platí to i u malin. Z tohoto důvodu je důležité aktivovat jejich růst pomocí hnojiva. Nejlepší období pro hnojení je přelom března a dubna. Nemusíte přitom utrácet nemalé peníze za speciální prostředky. Stejnou službu vám prokáže surovina, kterou máte zajisté doma. Řeč je o kávové sedlině. Stačí ji jen rozprostřít kolem malin. Sedlina totiž obsahuje minerály a vitamíny, které jsou prospěšné pro růst rostlin. Jedná se například o fosfor, draslík, dusík nebo hořčík. Díky těmto prospěšným látkám maliny nasadí mnohem více plodů.

káva

Foto: Pixabay

Pozitivní účinky kávového lógru

Kávová sedlina na sebe dokáže navázat těžké kovy, a tak je z ní odebrat. To umožní rostlinám lepší růst. Dále okyseluje půdu, ve které se malinám daří nejlépe. Nic se ale nemá přehánět, proto to nepřežeňte ani s hnojením. Na jaře stačí do půdy u každé maliny zapracovat hrst lógru a nechat působit. Prospěšné látky se tak začnou postupně uvolňovat a keře je budou nasávat svými kořeny. Další dávku hnojiva dopřejte malinám v době vegetace, tedy od května do července. V tomto období můžete přihnojovat v rozumném množství i jednou za dva týdny.

Zdroje info: www.ireceptar.cz, www.chalupari-zahradkari.cz

Náhledové foto: Pixabay