Jak se mění výživa psů? Populární je BARF, hmyz i DNA personalizace
Psi jsou důležití a plnohodnotní členové našich domácností, a proto je logické, že pro ně chceme co nejlepší stravu. Ta se s postupem času velmi změnila a my spotřebitelé apelujeme na výrobce, aby vyráběli taková krmiva, která budou pro naše čtyřnohé miláčky dlouhodobě prospěšná. S tím se pojí tlak na větší výzkum, nové technologie a postupy výroby.
Kvalitní strava obsahuje méně obilovin a více masa
Ještě minulou dekádu byla většina krmiv složená převážně z obilovin. Ty jsou ale mnohdy původcem nejrůznějších alergií, proto od nich už mnoho výrobců ustupuje. Moderní krmiva jsou založena na větším podílu masa a živočišných bílkovin. Důraz je kladen na čerstvé suroviny a minimální použití konzervantů. Novým trendem je přidávání probiotik do krmiva nebo lisování za studena. Probiotika mají velký význam pro zdravý střevní mikrobiom, který pozitivně ovlivňuje trávení a imunitu. Lisování za studena zase uchovává důležité vitamíny, enzymy a mastné kyseliny, které se při běžném tepelném zpracování ztrácejí.
Foto: Pixabay
BARF je stále více oblíbenější
V posledních letech se jedná o velmi oblíbený trend v krmení. Zaměřuje se na přírodní suroviny jako je syrové maso kombinované s čerstvou zeleninou, ovocem a bylinkami. BARF svým složením napodobuje původní stravu psů ve volné přírodě. Tento přístup v krmení se objevil v 90. letech minulého století a byl původně určen pro závodní psy, protože měl podporovat jejich sílu a energii. Postupně si získal oblibu u širší veřejnosti a dnes ji vyhledává čím dál více majitelů i k běžnému krmení.
Rostlinné proteiny a udržitelnost
Moderním trendem ve výživě psů je posun k rostlinným a alternativním zdrojům bílkovin, jako je hmyzí protein či mořské řasy. Kvalitní hmyzí protein je bohatý na esenciální aminokyseliny, je dobře stravitelný a vysoce udržitelný. Řasy, jako například spirulina nebo chlorela, jsou výborným zdrojem antioxidantů, minerálů a omega-3 mastných kyselin, které podporují zdravou kůži, srst a imunitní systém psa.
U části chovatelů je oblíbená i personalizace krmiva na základě testů DNA. Ty umožňují majitelům vybrat stravu přizpůsobenou konkrétním zdravotním potřebám zvířete. Tyto testy pomáhají identifikovat možné potravinové alergie či genetické predispozice.
Zdroje info: www.minimaxipes.cz, www.denik.cz
Náhledové foto: Pixabay