Jak se bránit, když vás vytopil soused
Stalo se vám někdy, že k vám masivně zatékalo od souseda? Pokud ano, jak jste to řešili? Vznikla-li vám nějaká škoda, máte nárok na její náhradu. Typické je to v bytových domech, kdy vám například v koupelně zatéká od souseda, který bydlí nad vámi a který má koupelnu na stejném místě jako vy. Minimálně vám vznikne škoda, protože budete muset místnost vysušit a zejména vymalovat. Jak tedy po něm nárok vymáhat?
Máte nárok na náhradu škody
Nárok vám ze zákona samozřejmě vzniká. Nejlepší je se spojit se sousedem, který má toto nadělení na svědomí. Vzhledem k tomu, že bydlíte ve stejném domě by to nemusel být zas takový problém. Klidně se ústně pobavte o tom, zda si je vědom toho, že vás vytopil a že po něm budete chtít nahradit škodu. V ideálním případě uzná chybu a vše zaplatí. Samozřejmě však nežijeme v ideálním světě. Pokud se vám tedy nepodaří navázat kontakt se sousedem či tento odmítne uhradit škodu, pak zde nastupuje právo.
Zajistěte si důkazy a komunikujte písemně
Klíčové tedy bude nafotit si rozsah škody a pokud možno i co nejvíce místa, odkud k vám voda přitekla, aby šlo poznat, že jde o pravdu o zatékání od souseda nad vámi. Pro další postup, ve kterém nemůžete vyloučit ani soudní spor, je pak nejlepší, když budete se sousedem již komunikovat jen písemně. Zašlete sousedovi první dopis, ve kterém mu sdělíte, kdy k vám od něj zatékalo a jaké škody vám byli způsobeny. Stanovte výši náhrady, kterou požadujete a termín, do kdy čekáte, že bude náprava sjednána. Dopis pak pošlete s dodejkou, ať máte další důkaz na vaší straně.
Foto: Pixabay
Jaký máte nárok
Váš nárok je zakotven v občanském zákoníku. Jde o obecnou náhradu škody. § 2951 odst. 1 tohoto předpisu říká, že škodu je možné nahradit buď uvedením do předešlého stavu nebo v penězích. V penězích se pak hradí škoda, pokud není dobře možné uvedení do předešlého stavu, či pokud to žádá poškozená strana. Můžete si tedy vybrat, zda budete požadovat peněžitou náhradu škody nebo vymalování vaší koupelny či jiné místnosti sousedem. Pokud ani na výše zmíněný dopis soused nereaguje, máte dvě možnosti – oželíte svůj nárok, či jej vnesete na půdu soudu. Pokud jej budete chtít žalovat, ještě před podáním žaloby (doporučujeme k tomu najmout profesionála – tedy právníka) zašlete poslední tzv. “předžalobní” výzvu.
Náhledové foto: Pixabay
Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.