Jak rychle zchladit vývar – nezkazí se a vydrží déle, než byste čekali

Vývar

Jak rychle zchladit vývar: Zažil to určitě už každý z vás. Uvařili jste skvělý vývar, na kterém si rodina při obědě pochutnala, ale zbytek se vám do druhého dne zkazil. Je to k vzteku a je to škoda a navíc pak musíte vařit novou polévku. Aby se vám toto již nikdy nestalo, poradíme několik triků.

Nemusíte se bát – nejde o nic těžkého. Stačí jen dodržovat několik jednoduchých pravidel a uvidíte, že vám pracně uvařený vývar poté vydrží mnohem déle. Někdy totiž celý proces zkažení zbytečně podporujete, aniž byste o tom věděli. A na co se tedy zaměřit?

Zásady uchovávání vývaru

Řeknete si asi, že vývar se přece dlouhou dobu vařil, takže v něm proběhla sterilizace varem a nemůže se zkazit. A asi by tomu tak bylo, kdybyste ho ihned hermeticky uzavřeli do absolutně čisté nádoby bez přístupu vzduchu. Jinak vždy hrozí kontaminace bakteriemi a kvasinkami, které jsou všude kolem. Pokud jim to navíc usnadníte, polévka se zkazí rychleji. Proto je potřeba dodržet určité zásady.

Vývar uchovávejte pouze čistý

Po uvaření vývar vždy co nejdříve přeceďte, buď přes velmi jemné sítko či cedník, nebo do cedníku vložte ještě plátno. V tom případě ceďte polévku po naběračkách. Z vývaru pak oddělte část, kterou budete ihned podávat, tu přiveďte k varu a vložte do ní čerstvou zeleninu, zavářku a podobně. Zbytek vývaru nechte čistý a použijte později. Jediné, co lze ve vývaru uchovávat, je uvařené maso. Zelenina, a zvláště pórek a cibule, podpoří kvašení a tím zkázu vývaru. Delší louhování zeleniny a koření může také způsobit změnu chuti, případně polévku zakalit.

Rychlé zchlazení je nejdůležitější

V teple se jak známo bakterie, plísně i kvasinky množí rychleji. Proto není zrovna ideální nechat vývar chladnout několik hodin na kuchyňské lince, než jej vložíte do ledničky. Je třeba jej co nejrychleji zchladit. V zimě to jde snadněji než v létě. Můžete jej postavit přímo do sněhu, nebo do studené spíže a za chvíli je připravený jít do ledničky. V létě si musíte pomoci alespoň studenou vodou.

Foto: Pixabay

Napusťte ji do dřezu nebo velké mísy, hrnec s vývarem do ní postavte a pak vodu jen vyměňujte, dokud nebude vývar studený. Proces urychlíte nasypáním ledu do vody. Nebo, pokud máte výrobník ledu a oplýváte zásobou ledových kostek, jimi můžete hrnec obsypat. Po zchlazení lze z vývaru odebrat přebytečný tuk, který ztuhne na povrchu. Pak jej přelijte do vzduchotěsné krabičky a uchovejte několik dní v lednici, nebo jej zamrazte. Mražený vývar se udrží v kondici až 3 měsíce, mrazte jej však zcela zbavený tuku. Po rozmrazení jej krátce převařte a ihned spotřebujte. Pro zlepšení chuti omáčky a podobně můžete zamrazit silně zredukovaný vývar v nádobkách na led.

Čistota a hygiena se také počítá

Pokud chcete vývar uchovávat nějakou dobu v lednici, přeceďte ho do zcela čisté nádoby a vyvarujte se také opakovaného ochutnávání hotového vývaru lžicí, kterou jste již měli v ústech. I tam žijí různé „breberky“, které mohou vývar kontaminovat. V lednici jej skladujte v nádobě s víkem, nejlépe vzduchotěsným.

Pokud všechny tyto tipy dodržíte, uvidíte, že vám poté hotový vývar vydrží v lednici mnohem déle, než byste čekali. Bude stále stejně chutný, jako když jste ho tam ukládali, a navíc se vyhnete plýtvání potravinami, takže pošetřit zvládnete i sovu peněženku. A to rozhodně za trochu té námahy navíc stojí.

Zdroje: https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/jak-zchladit-vyvar-abychom-ho-mohli-uchovat-na-pozdeji/, https://varimedobroty.cz/recept/co-udelat-aby-vam-nezkysl-vyvar/, https://www.aazdravi.cz/vyvar-uz-vam-nikdy-nezkysne-cerstvy-se-udrzi-i-3-mesice-po-uvareni-diky-rade-predavane-z-matek-na-dcery/

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.