Jak rychle a bezpečně otevřít kokosový ořech
Dříve byl kokosový ořech v našich končinách velkou exotikou a lidé jej znali spíše z přírodopisných dokumentů. Dnes lze kokos koupit v každém obchodě. Pořád se ale najde dost lidí, kteří na něj doma bezradně koukají a neví, jak se dostat dovnitř. Otevřít kokos přitom není nikterak složité, chce to ale vědět jak na to. Odměnou vám potom bude osvěžující voda i chutná dužina. Jak se tedy dovnitř kokosového ořechu dostat?
Proč kokos?
Kokos je zajímavý v mnoha ohledech. Předně se nejedná o žádný ořech, jak se mylně celá řada domnívá, ale o pecku plodu kokosové palmy. Má celkem tři části, z nichž všechny lze využít. Předně je to kokosová voda (to, co uvnitř šplouchá je skutečně voda, nikoliv kokosové mléko, které se vyrábí zvlášť). Kokosová voda je přírodním zdrojem draslíku a hořčíku a je skvělým osvěžujícím nápojem.
Druhou složkou, kterou lze využít, je bílá dužina. Tu lze konzumovat přímo, lze jí sušit, anebo použít jako přísadu do nejrůznějších jídel. Nakonec je zde skořápka, ze které může být skvělá dekorace, krmítko pro ptáky apod. Abyste ale mohli celý kokos skutečně využít, je třeba aby byl čerstvý. V obchodě si proto dejte pozor na to, aby ve slupce nebyly žádní trhliny, aby nebyly poškozeny ony tři černé „oči“ a také na to, aby v kokosu po zatřesení šplouchala voda. Teď už ale k tomu, jak extrémně tvrdý kokos vlastně „rozdělat“.
Foto: Pixabay
Otevírání kokosu
Prvním krokem v honbě za bohatstvím kokosového ořechu je dostat se k jeho vodě. Tento krok není složitý. Ze tří černých prohlubní identifikujte tu nejměkčí a proražte jí ostrým předmětem. Voda jím vyteče, nachytejte jí do sklenice a můžete se osvěžit před dalším krokem.
Nyní se budete muset dostat k dužině. První se nabízí použití pilky. To má ale jednu nevýhodu: při řezání dužinu znečistí úlomky skořápky a vlákna z povrchu kokosu. Na druhou stranu je to jediná možnost, jak získat dvě přesné poloviny skořápky pro další účely.
Je také možné skořápku prostě rozbít buď kladivem, nebo údery o tvrdý povrch. Elegantnějším řešením je potom vložení skořápky do trouby a zahřátí na nějakých 200°C. Skořápka po chvíli sama praskne.
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.