Jak řešit sousedské spory

Pokud máte dobrý vztah s vašimi sousedy, asi vám může mnohý čtenář závidět. Ne vždy je totiž situace mezi dvěma osobami či domácnostmi, které se nachází vedle sebe, tak idylická. Výkon vlastnického práva k domu nebo bytu, nemůže omezovat sousedy a jejich výkon svých vlastnických práv. Z těchto situací vycházejí časté spory. My se dnes zaměříme na to, jak se dají řešit.

Rušení vašeho vlastnického práva

V praxi se nejčastěji může stát, že vás soused, ač nevstupuje na váš pozemek, ani není v žádném bližším kontaktu s vámi nebo s vaším pozemkem, nějak štve nebo omezuje. Jinými slovy omezuje vás ve výkonu vašeho vlastnického práva. A nemusí to být ani žádným nezákonným způsobem. Například jen pravidelně pálí listí či jiné věci na svém pozemku, sleduje nahlas televizi či poslouchá velmi hlasitou hudbu. Nebo se třeba nějakým způsobem k vám dostává vody, která pochází od souseda. Ačkoli jde o běžný výkon jeho vlastnického práva k bytu či pozemku, neznamená to, že si to musíte nechat líbit. Jde totiž o takzvané imise, dle § 1013 občanského zákoníku.

Imise přímé

Tyto imise můžeme dělit na takzvané přímé a nepřímé. Přímé imise se vyznačují tím, že jsou sousedem schválně a záměrně vháněny na váš pozemek. Mezi imise můžeme řadit dle § 1013 odst. 1 odpad, plyn, vodu, kouř, otřesy, světlo, stín a další. Seznam imisí je v tomto ustanovení demonstrativní, a tak můžeme v praxi najít další podoby imisí. jejich přímé vhánění či přivádění na cizí pozemek je zakázán bez dalšího. Soused se musí zdržet takového svého chování a pokud neuspějete s běžnou domluvou, je na místě tak takzvaná zápůrčí žaloba dle občanského zákoníku.

Imise nepřímé

Druhým typem imisí jsou ty nepřímé. Jde o stejné situace. Tedy světlo, stín, voda, plyn, hluk a tak dále, které se dostávají na váš pozemek. Rozdíl je však v tom, že nejsou schválně přiváděny k vám. To však nemění na tom, že vás omezují. Pokud tedy cítíte účinky takových nepřímých imisí na vašem pozemku či ve vašem, bytě. Pak máte právo domáhat se jejich zdržení, pokud imise:

  1. vznikají na pozemku souseda,
  2. jsou nepřiměřené místním poměrům a
  3. podstatně omezují obvyklé užívání vašeho pozemku či bytu.

Pokud imise od vašeho souseda toto splňují, pak se můžete opět bránit negatorní, zápůrčí žalobou podle občanského zákoníku, kdy se budete ve spojení s § 1013 OZ dovolávat zdržení se zásahu do vašeho vlastnického práva.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.