Jak řešit izolace základů
Izolovat základy stavby je neskutečně důležité. V minulosti se tak nečinilo a setkávali jsme se a dodnes se u starších domů setkáváme s tím, že se k základové desce dostává vlhkost, která pak logicky narušuje celkovou konstrukci domu a zdivo jako takové. Možnosti izolovaní základové desky jsou přitom dnes poměrně rozmanité a volit můžeme hned několik základních metod, jakým způsobem lze dospět ke kvalitně izolovaným základům jakékoli stavby. Jak tedy izolaci zvládnout?
Svislá hydroizolace základů
Jedná se v podstatě o základní hydroizolační opatření, kdy dojde k aplikaci svislých hydroizolačních prvků. Nejčastěji se používají asfaltové modifikované pásy, které se kladou přímo na betonovou základovou desku. Určitou alternativou je i izolační nátěr v podobě stěrky. Ta je maximálně flexibilní a dokáže vytvořit kompaktní hydroizolační vrstvu. K jejímu spojení dochází díky proudy horkého vzduchu a pak následného přitlačení k desce.
Nezbytné drenáže
V žádném případě bychom neměli zapomínat na drenáže. Jestliže předpokládáte, že se vám bude v určitých místech hromadit voda, pak je drenáž jedinečná a maximálně potřebná. Díky drenáži bude přebytečná voda svedena do přepadu kanalizace, respektive do velké vsakovací jámy. Voda tak nebude vytvářet tlak na hydroizolaci, o níž byla řeč v předchozím odstavci. Vy tak budete mít jistotu.
Nopova fólie
U každé novostavby a i u rekonstruovaných domů, které je nutné obřezat, najdeme nopovu fólii. Izolace základů starého domu se bez ní neobejde. Jedná se o druh izolace s výstupky. Uričtě je třeba říct, že jakákoliv nopová folie není hydroizolačním prvkem ve smyslu normy ČSN P 73. Určitě tak nebude bez dalších podpůrných opatření schopna efektivně zabránit průniku vody. Stavbu vám také neprovzdušní, takže je třeba učinit ještě dalším opatření v tomto slova smyslu. Efektivně ale zabrání prorůstání kořenů a dalším věcem.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.