Jak řešit efektivně izolace staveb

Izolace

Izolace staveb je velmi důležitá, a to především z hlediska ochrany stavby před všudypřítomnou vlhkostí. Ta je velmi nepříjemná a může způsobit nejen nehostinné bydlení, ale také problémy spojené s existencí různých plísní, jež mohou postupem času vést k velkým zdravotním komplikacím u konkrétního člověka. Podívejme se tedy na to, jakým způsobem je ideální izolaci stavby řešit. Rozhodně se nejedná o žádnou složitou záležitost a je možné ji provést klidně i svépomocí.

Typy izolace

U izolace stěn bychom měli znát především radonový index dané stavby. Součástí stavebního povolení je ovšem mimo jiné také měření radonu na místě budoucí stavby, takže je zapotřebí brát ohled i na jeho výsledky. Jestliže se prokáže přítomnost radonu, pak bude nezbytná protiradonová vrstva. Lepenka určená pro zabránění vniku radonu do samotné stavby je poněkud nákladnější. Většinou v sobě má i hydroizolační vlastnosti, takže nebudete muset kupovat i další lepenky. Pokud ale chcete mít jistotu, pak je optimální volit klasickou lepenku proti vodě a vlhkosti.

Nalepení hydroizolace

Nalepení hydroizolace není nijak náročné. Tato izolace zdiva je standardně dodávána v rolích a přesně si tak můžete uřezat požadovaný rozměr. Ideální je, když vše řeší dva lidé. Jeden rozmotává roli a druhý s hořákem postupně lepenku taví a ta se následně přichytává k samotné základové desce. Ideální je řešit nejprve místa, kde budou nosné zdi. Další lepenku do prostor příček je vhodnější spíše lepit až po postavení hrubé stavby. V opačném případě by došlo k poškození již položené lepenky a ztrátě její funkčnosti.

Nechte přesah lepenky

Když se rozhodnete lepenku lepit, pak myslete i na její přesah a neřežte ji přesně na rozměr konkrétní zdi. Díky přesahu tak bude konkrétní zeď mnohem lépe chráněna. Platí to jak pro obvodové zdivo, tak i pro příčky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.