Jak promazat zámek u dveří
Mazání zámků je nezbytné pro jejich spolehlivou funkčnost i delší životnost. Nepromazávání a zanesení nečistotami navíc vede nejen k zadrhávání klíče v zámku, ale také k rezivění, jakož i zamrzání zámku při teplotách klesajících pod bod mrazu. Vyhraďte si proto pár minut času a dopřejte zámkům péči, kterou potřebují. Poradíme vám, jak na to i jaké typy maziv jsou pro zámky vhodné.
Zadrhávající se klíč v zámku či neschopnost zamknout nebo odemknout dveře jsou jasnými indikátory toho, že zámek není v pořádku, je zanesen nečistotami a potřebuje vyčistit a promazat.
Nejlepší však je těmto situacím zcela předcházet – a to nejen u zámků vchodových dveří, ale i visacích zámků či autozámků. Kromě toho, že pravidelným promazáváním zámků zabráníte jejich předčasnému opotřebení a prodloužíte jejich životnost, zajistíte také hladké a snadné odemykání a zamykání, předejdete zamrzání zámku v zimních měsících a zvýšíte bezpečnost vašeho bydlení – poškozený nebo nefunkční zámek totiž výrazně zvyšuje riziko vloupání.
Promazávat např. zámek u auta byste měli i tehdy, pokud k jeho odemykání/zamykání používáte dálkové ovládání. V opačném případě se může stát, že až budete potřebovat použít mechanický klíč (např. kvůli vybitému dálkovému ovladači), nepodaří se vám jej do zámku ani zasunout.
Mazání zámků provádějte alespoň jednou za rok
I když jsou zámky ve zdánlivě nenáročných klimatických podmínkách v interiéru, měli byste je promazat alespoň 1–2× ročně. Venkovní zámky či zámky ve vlhkém nebo prašném prostředí pak vyžadují ještě častější údržbu. Jen s pomocí mazadel totiž zabráníte usazování nečistot uvnitř zámku a ochráníte je před špínou i korozí, a snížíte tak opotřebení vnitřních komponent.
Z pohledu ročních období je pro zámky nejnáročnější zima, protože působení vlhkosti, sněhu a mrazu zámek ničí, není-li ošetřen mazivem. Abyste je ochránili před klimatickými vlivy a zamrzáním, je třeba promazat je před začátkem zimy – to je důležité zejména u chat, chalup a dalších nemovitostí, které nenavštěvujete pravidelně. Další promazání byste těmto zámkům měli dopřát i po zimě společně s další péčí, kterou chata potřebuje na jaře.
Nezapomínejte, že i zámky mají omezenou životnost, která se pohybuje mezi 5–10 lety (záleží na kvalitě provedení i počtu otočení klíčem v zámku). Poté je třeba zámky z důvodu zachování jejich bezpečnosti vyměnit za nové, a to i tehdy, když fungují bez viditelných problémů. Na včasnou výměnu byste měli myslet zejména u zámků bezpečnostních dveří –ty se nejen fyzicky opotřebovávají, ale zároveň u nich také zastarávají bezpečnostní ochranné prvky, čehož by mohli využít lupiči.
Foto: Freepik
Vyberte správné mazadlo na zámky, které je nezalepí
Pro mazání je třeba použít speciální mazadlo na zámky, které je nejčastěji prodáváno ve spreji s mechanickým vstřikovačem. Dobře známé a často používané mazadlo je WD-40, které má dobré konzervační schopnosti a dokáže snadno rozhýbat i zatuhlý zámek, vybírat můžete ale i z dalších speciálních produktů na zámky, které neobsahují žádné tuhé složky, mají dobrou vzlínavost, a navíc obsahují nemrznoucí směs, což oceníte zejména v zimě (použít je lze i jako rozmrazovač pro rozmrazení zámku bez poničení). Tyto přípravky seženete jak v prodejnách s klíči a dveřními vložkami, tak v hobby marketech či v nejrůznějších e-shopech. Akceptovatelná pak mohou být ještě lithiová mazadla, která vytvoří v zámku hustý film, který nepropustí vodu.
Čemu byste se naopak při mazání zámků měli vyhnout, jsou olejová či vazelínová mazadla – ta na sebe přitahují nečistoty, a mohou tak vytvořit směs oleje a nečistot, která následně obalí drobné součásti zamykacích vložek, což způsobí jejich „zalepení“, zaseknutí zámku a problémy s odemykáním/zamykáním.
Stejně tak nejsou vhodná ani mazadla s obsahem pryskyřic či kyselin, jež mohou poškodit povrchovou úpravu kovu, a přispět tak k předčasné korozi. Doporučované nejsou ani grafitové oleje, které se v minulosti těšily velké oblibě – částečky grafitu se slepují dohromady a mohou vést k zanesení nebo zaseknutí zamykacího mechanismu (jako byste nastrouhali tuhu z tužky a nasypali ji do zámku), což snižuje jejich přesnost a ovladatelnost.
Foto: Freepik
Jak promazat zámek krok za krokem
Mazání zámku je poměrně snadná práce a máte-li k dispozici vhodné mazadlo a potřebné pomůcky, zvládnete ji během pár minut.
- Před samotným mazáním důkladně očistěte zámek i klíč, abyste jak z klíče, tak z klíčové dírky odstranili prach, nečistoty a zbytky starého maziva. Na pomoc si vezměte stlačený vzduch ve spreji, velmi dobře ale poslouží i obyčejné vatové tyčinky, případně štěteček.
- Jakmile budete mít čištění hotové, budete mít k dispozici povrch zajišťující dobrou přilnavost nového mazadla. Pak stačí vzít mazadlo ve spreji, zasunout jeho aplikátor do klíčové dírky a stisknout dávkovač.
- Stejným způsobem naneste mazadlo také na západku a střelku, tedy pohyblivé části zámku.
- Poté zasuňte do zámku klíč a opakovaně s ním otočte. Tím zajistíte, že se mazadlo rovnoměrně rozprostře napříč celým vnitřním mechanismem zámku.
- Následně otřete veškeré přebytečné mazadlo pomocí hadříku.
- Je-li zámek promazaný a očištěný od přebytků mazadla, zkontrolujte jeho funkčnost – jde-li odemykat a zamykat hladce a klíč se v něm nezadrhává, bylo vaše mazání úspěšné. V opačném případě proveďte znovu předchozí body.
- Ve chvíli, kdy je zámek promazaný a bezproblémově funkční, ještě zkontrolujte dotažení veškerých šroubků, a to nejen na zámku, ale také na klice a kování, a případně je dotáhněte šroubovákem – zachováte tak správnou funkci zámku a znesnadníte případnou snahu o neoprávněné vniknutí.
- Vhodné je také zkontrolovat, zda sedí samotné dveře dobře v pantech a zda západka zámku pasuje naprosto přesně do zárubně – častým otevíráním a zavíráním dveří totiž dochází k jejich opotřebení, mohou se lehce zkřivit, nebo mohou lehce drhnout v důsledku výrazných změn počasí, tedy zejména na jaře a na podzim.
- Celý tento postup opakujte alespoň dvakrát ročně.
Doporučení na závěr
Pravidelná péče a mazání zámků nejen prodlouží jejich životnost, ale zachová také správnou, bezproblémovou funkčnost a zabrání jejich zamrzání během zimy. Aby však byl váš majetek, jakož i vy v absolutním bezpečí, je třeba vybrat takový zámek, který poskytne tu nejlepší ochranu před neoprávněným vniknutím. Zainvestovat byste proto měli do kvalitní cylindrické vložky, která bude splňovat evropské bezpečnostní normy – a to normu ČSN EN 1303.
Té největší bezpečnosti dosáhnete, pokud si pořídíte bezpečnostní dveře, které osadíte vysoce spolehlivými bezpečnostními vložkami, jež jsou certifikované dle normy ČSN 1627:2012 a splňují bezpečnostní třídu 4.+ Jen tak nejlépe zabráníte zlodějům, aby se dostali do vašeho objektu.
Zdroje info: vseprobydleni.cz, adlo.cz
Náhledové foto: Pexels
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.