Jak prodloužit životnost TV

Televize

Vývoj jde sice neustále dopředu, televize si ale ve většině domácností drží své čestné místo. Jejím sledováním stráví průměrný Čech dokonce téměř čtyři hodiny denně. Aby však sloužila ke svým účelům co nejdéle a poskytovala špičkový výkon, je třeba se o ni řádně starat – a rozhodně to neznamená jen otřít z ní čas od času prach. V následujících řádcích vám proto prozradíme, jaká údržba a nastavení prodlužují životnost televize i jak se životnost liší u jednotlivých typů panelů.

Za uplynulých více než sto let, kdy spatřila světlo světa první televize, se její podoba řádně proměnila. Nyní existuje nespočet značek, modelů a také funkcí, kterými disponují chytré televize. Vybrat si mezi nimi může být náročné – kromě renomé výrobce hraje důležitou roli, která ovlivňuje životnost televize, také typ panelů. Jeho správná volba, jakož i následná odpovídající údržba tak přispějí k bezproblémovému sledování televizních pořadů po dlouhou dobu.

Životnost televize ovlivňuje její používání

Životnost televize je dána životností komponent, jež jsou konstruovány na určitý počet hodin provozu. U moderních a tolik oblíbených televizí s LED podsvícením ovlivňují jejich životnost právě LED – diody se poměrně hodně zahřívají, což i přes odvádění ztrátového tepla způsobuje jejich destrukci.

Dobu, po kterou vám bude televize fungovat, pak ovlivňují také elektrolytické kondenzátory, jež jsou považovány za tzv. kazítka – vysoce kvalitní kondenzátor zvládne fungovat po dobu až 10 tisíc hodin provozu, levné modely televizí však mají zabudovány kondenzátory, jež jsou uzpůsobeny pouze na cca tisíc hodin provozu.

Z těchto informací tedy jasně vyplývá, že používáme-li televizi z velké části jako zvukovou kulisu v domácnosti a necháváme ji puštěnou klidně i více než 12 hodin v kuse, výrazně tak zkracujeme její životnost.

Televize

Foto: Freepik

Jednotlivé typy panelů a jejich vliv na životnost televize

I když jsou moderní televize opravdu rozmanité, nejčastěji se setkáme s LED, LCD, OLED a plazmovými televizemi.

Životnost LCD televize

LCD televize (Liquid Crystal Display) má displej tvořený z tekutých krystalů, její pixely jsou schopny pouze propouštět světlo, samy nesvítí, proto musí být podsvíceny studeným katodovým světlem. Životnost LCD TV je zhruba 60 000 hodin.

Životnost LED televize

LED televize je v podstatě LCD televize s displejem z tekutých krystalů, pro zlepšení výkonnostních parametrů je však použito LED osvětlení. Životnost LED TV je pak odhadována na 60 000+ hodin.

Životnost OLED televize

Televize s OLED panelem se od předchozích dvou typů výrazně lišíTelevize s OLED panelem se od předchozích dvou typů výrazně liší, jelikož nevyžadují podsvícení – jejich každý pixel samostatně svítí a zároveň je schopen i samostatně zhasnout. Životnost OLED TV je pak udávána v rozsahu 30–60 tisíc hodin.

Životnost plazmové televize

Plazmová televize využívá oproti LED a LCD televizím zcela jiné technologie a její výsledný obraz tvoří plazma. Oproti LCD a LED televizím jsou nabízeny také s většími úhlopříčkami. Životnost plazmové televize je odhadována na cca 100 000 hodin.

Uváděná životnost televizí je brána z technického hlediska, pokud bychom se měli bavit o morálním zastarávání, pak televize stárne již po přibližně pěti letech.

Nejčastější poruchy u moderních televizí

Pokud bychom se měli zaměřit na nejčastější poruchy, se kterými se můžeme u moderních televizí setkat, pak se bude jednat zejména o poruchy LED podsvícení, vadné řídicí desky, vadné zdroje či poruchy softwaru.

  • Za poruchou LED podsvícení často stojí přehřátí LED – ty jsou mnohdy nalepeny na samolepicích páskách, jež nejsou při dlouhodobém provozu dostatečně chlazeny, a dochází tak k výraznému zkrácení životnosti LED. Na vině přehřívání bývá i nadměrné podsvícení – mnoho uživatelů nechává podsvícení nastaveno na maximum, což opět vede k rychlejšímu přehřívání LED. Stačí stáhnout nastavení podsvícení na 60–70 %, aby se mnohonásobně prodloužila životnost TV. 
  • Za poruchami řídicí desky či zdrojů často stojí stárnutí a poškození elektrolytických kondenzátorů, jakož i ponechávání televize v pohotovostním režimu po celé dny. Po skončení sledování televize je proto vhodné vypnout televizi ze sítě, čímž ji ochráníte i před přepětím například při bouřkách.
  • Poruchy softwaru jsou nejčastěji způsobeny nepravidelnými nebo neprováděnými aktualizacemi softwaru a firmwaru TV.

Praktické tipy, jak pečovat o televizi a prodloužit její životnost

Pravidelná a správná péče o televizi nejen prodlouží její životnost, ale zároveň vás odmění lepší kvalitou obrazu a minimalizuje náklady na případné opravy.

Správné umístění televize

Zásadou číslo jedna je výběr vhodného umístění TV. V žádném případě neumisťujte televizi na místo, kde bude vystavena přímému slunečnímu záření, které může mít škodlivý vliv na její výkon a životnost. Přímé sluneční světlototiž může způsobit přehřátí obrazovky, a tím vést ke změně barev či trvalému poškození televize. Zároveň nesmí být televize umístěna ve vlhkém prostředí.

Televize

Foto: Freepik

Vzhledem k tomu, že je televize tvořena velkým množstvím součástek, které se při dlouhodobém zapnutí přehřívají, i když není přístroj vystaven přímému slunečnímu záření, je třeba, aby kolem TV byl ponechán dostatek prostoru pro odvětrávání. Ujistěte se proto, že větrací otvory na zadní straně televize nejsou blokovány předměty nebo zdmi a může zde volně cirkulovat vzduch a odvádět teplo – zabráníte tak potenciálnímu poškození vnitřních součástí.

Udržování televize v čistotě

Pravidelné utírání prachu a čištění jsou nezbytné pro udržení optimálního výkonu vaší televize. Hromadění prachu může ovlivnit nejen kvalitu obrazu, ale i celkovou funkčnost TV. Proto pravidelně otírejte obrazovku, rám a další vnější povrchy měkkým hadříkem z mikrovlákna, který nepouští vlákna.

Před zahájením čištění je vždy třeba odpojit TV od elektřiny, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem. K čištění je vhodné používat speciální přípravky na čištění televizí, nikdy nepoužívejte agresivní chemikálie nebo abrazivní materiály, které mohou poškodit obrazovku nebo zanechat škrábance. Zároveň je důležité nestříkat tekutiny přímo na obrazovku, pouze na hadřík. Usazený prach z větracích otvorů odstraníte vysavačem.

Správné nastavení jasu a podsvícení

Nadměrná úroveň jasu a kontrastu může vést k rychlejšímu opotřebení a přehřívání televize. Vysoký jas, sytost i úroveň podsvícení jsou často nastaveny už v továrním nastavení, proto je třeba nastavení upravit – plně vám postačí stáhnout hodnoty na 60–70 %.

Nepřetěžování televize

Televize nejsou stavěny na to, aby byly zapnuté celý den – dochází pak k přehřívání a přetěžování součástek. Proto nepoužívejte televizi jako zvukovou kulisu, ale zapínejte ji pouze tehdy, když v ní chcete skutečně sledovat nějaký program.

Abyste své televizi dopřáli opravdový „odpočinek“ a prodloužili její životnost, je vhodné odpojit ji v době nepoužívání ze sítě a zároveň odpojit také veškeré příslušenství (přídavné reproduktory či domácí kinopřídavné reproduktory či domácí kino, DVD přehrávač, notebook atd.).

Používání přepěťové ochrany

Použití přepěťové ochrany může pomoci chránit vaši TV před poškozením v důsledku kolísání napětí. Systémy přepěťové ochrany se prodávají v různých provedeníchSystémy přepěťové ochrany se prodávají v různých provedeních a s různými specifikacemi, proto je důležité zakoupit takový, který je kompatibilní s vaší televizí.

Pravidelné aktualizace softwaru

Aktualizace softwaru poskytují výrobci z toho důvodu, aby zlepšili výkon, opravili chyby a zavedli nové funkce. Proto pravidelně kontrolujte dostupné aktualizace softwaru a instalujte je podle doporučení výrobce. Tyto aktualizace nejen vylepšují funkčnost, ale také zajišťují kompatibilitu s nejnovějším obsahem a aplikacemi.

Doporučení na závěr

Kromě výše uvedených tipů má samozřejmě na životnost televize vliv také renomé značky – při výběru nové televize byste si měli připlatit za kvalitu a pročíst si předem různé uživatelské recenze. V případě jakýchkoliv potíží či poruch se pak nepouštějte do opravy televize sami, ale spolehněte se na profesionální servis – jen odborně způsobilí technici jsou schopni provést důkladnou kontrolu, vyčistit vnitřní součásti, odhalit a vyřešit problém – a tím tedy prodloužit životnost televize.

Zdroje info: jaktovybrat.cz, emos.cz, cz.hisense.com

Náhledové foto: Unsplash

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.